reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 01 grudnia 2015

Technologia kropek kwantowych w systemach oświetleniowych

Nowe diody LED mogące emitować dowolny kolor. Światło takie będzie jasne, wyraziste i czyste. Nowa technologia kropek kwantowych może w tym pomóc. Możliwości tej technologii na tym się jednak nie kończą. To wręcz dopiero początek.
Niedawno pisaliśmy o rewolucyjnych sensorach obrazu, opartych na technologii kropek kwantowych. Firma Nanoco również nad tą technologią pracuje, lecz pod innym kątem zastosowań. Mowa tu o systemach oświetleniowych, gdzie światło się generuje, a nie je przechwytuje.

Możliwości nowej technologii w systemach oświetleniowych pokazano na LuxLive. Ma stanowić rewolucję w systemach oświetleniowych generujących światło kolorowe, w wielu różnych zastosowaniach. Przykładem może być oświetlenie architektoniczne. Mowa tu bowiem o systemach wysokiej wydajności.

Kropki kwantowe są półprzewodnikiem fluorescencyjnym, zbudowanym z nanocząstek o średnicy od 10 do 100 atomów. To 1000 razy mniej niż grubość ludzkiego włosa. Zależnie od wielkości tych cząstek możemy otrzymać różne efekty i kolory.

Kiedy taka cząstka zostanie poddana działaniu źródła światła absorbuje je i re-emituje, lecz w innym kolorze. Jak wspomnieliśmy, kolor ulega zmianie, zależnie od tego jakie cząstki podświetlimy, tj. jakiej wielkości.

Jak podają twórcy, tą metodą można wygenerować dowolny kolor z całego spektrum światła widzialnego. Kropki kwantowe są wydajne i wszechstronne pod tym względem, a generowane światło czyste i jasne. To świetna podstawa (platforma) do rozwoju innych technologii.

Kropki kwantowe można by bowiem zastosować nie tylko w typowych i nietypowych (np. oświetlenie medyczne) systemach oświetleniowych, ale też przy budowie nowoczesnych wyświetlaczy LCD. Technologia się jeszcze rozwija. Producent jednak zapowiedział, że możliwe jest wyprodukowanie materiałów bez kadmu i innych metali ciężkich (obecnie się je wykorzystuje).

Dalsza praca nad rozwojem tej technologii będzie przeprowadzona wspólnie z firmą Osram, z którą już podpisano stosowne porozumienie. Możliwe więc, że niedługo czeka nas era nowoczesnych kolorowych diod LED, generujących jasne, czyste i ciepłe światło w przeróżnych kolorach. Paleta dostępnych kolorów może więc znacznie wzrosnąć w stosunku do tego, co obecnie jest dostępne.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1