reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 26 listopada 2015

Odporne na zakłócenia MCU z obsługą dotyku pojemnościowego

Nowe mikrokontrolery o bardzo niskim zużyciu energii, wyposażono w technologię CapTIvate. Daje ona możliwość obsługi paneli dotykowych. Budowa efektownych i odpornych HMI możliwa będzie szybko, sprawnie i tanio.
Firma Texas Instruments wprowadza na rynek nową rodzinę mikrokontrolerów MSP430 FRAM. To co je wyróżnia, to zaimplementowana technologia „CapTIvate”. Sprawia to, jak podaje TI, że nowe 16-bitowe mikrokontrolery są komponentami o najniższym poborze energii, które wyposażono w technologię obsługi pojemnościowych paneli dotykowych.

Ma to pozwolić projektantom (o różnym poziomie umiejętności), na budowanie odpornych i eleganckich urządzeń HMI (interfejsów człowiek-maszyna) z wykorzystaniem przycisków pojemnościowych, suwaków, pokręteł, itd. Możliwe jest także zbudowanie sensorów zbliżeniowych (BSWP).

Możliwa jest praca z plastikiem, szkłem, a nawet metalem o różnych grubościach. Budowa gotowych rozwiązań ma być szybka i prosta. Z pomocą przychodzi narzędzie producenta CapTIvate Design Centre.

O skuteczną pracę z takimi panelami dotykowymi dbają wbudowane funkcje sprzętowe i programowe. Mają one zapewniać niezawodną pracę, nawet w bardziej wymagających zastosowaniach. Dbają o to między innymi skuteczne funkcje redukcji szumów.

Jest tu też funkcja „Wake-On-Touch”. Pozwala na usypianie rdzenia CPU, podczas gdy nadal nieustannie będzie wykonywany skan czterech elektrod. Po wykryciu dotyku, rdzeń CPU jest budzony, by podjąć konkretne działanie.

Czas pracy w trybie uśpienia ma pozwolić na pracę układu przez 15 lat, przy zasilaniu z pojedynczej baterii pastylkowej. W osiąganiu niskiego zużycia energii, także podczas normalnej pracy, pomaga zastosowanie nieulotnej pamięci FRAM.

Przykładowy układ, MSP430FR2633, jest w stanie obsłużyć do 16 pojedynczych przycisków, lub 64 w konfiguracji pojemności wzajemnych. Na technologię CapTIvate składają się też m.in. takie elementy jak: dedykowany regulator napięciowy, synchronizacja przejścia przez zero, układy częstotliwościowe, algorytmy przetwarzania sygnałów, itd.

Mikrokontrolery będzie można dostać w różnych obudowach w cenie od 0.90 USD przy zamówieniu hurtowym. W ofercie znajdzie się także zestaw deweloperski w cenie 99 USD.

VIDEO

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1