reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Technologie | 24 listopada 2015

Czy LTE-U rzeczywiście zakłóca WiFi?

Najnowsze badania Qualcomm we współpracy z konsorcjum CableLabs: sieć LTE-U nie zakłóci działania Wi-Fi.
Qualcomm Technology, dostawca zarówno technologii Wi-Fi jak i LTE, regularnie współpracuje z największymi firmami z branży telekomunikacyjnej, w celu ustalenia możliwości niezakłócanej koegzystencji rozwiązań typu LTE-U z siecią Wi-Fi. W ostatnim czasie, wspólnie ze stowarzyszeniem Wi-Fi Alliance, Qualcomm koncentruje się na bardziej badaniu oddziaływania LTE-U, aniżeli na wynikach osiąganych obecnie przez samo Wi-Fi.

'LTE-U dzieli pasmo częstotliwości z Wi-Fi, nie zakłócając działania tej sieci'
Przykładem współpracy w wykorzystaniu pasm częstotliwości nieobjętych licencjami (które właśnie wykorzystuje technologia LTE-U), może być ujawnienie przed kilkoma dniami przez firmę Qualcomm, wyników nowego zestawu testów, analizujących wzajemny wpływ sieci LTE-U i Wi-Fi. Stosując plan testów opracowywany wspólnie z konsorcjum CableLabs, obie strony wykonywały testy trwające ponad trzy tygodnie. Po ukończeniu pewnej części zatwierdzonych testów, ich rezultaty pokazały, że LTE-U dzieli pasmo częstotliwości z Wi-Fi, nie zakłócając działania tej sieci.

Qualcomm korzystał z wytycznych CableLabs w zagadnieniach takich jak scenariusze testów, gęstość węzłów sieci, typy i lokacje urządzeń testowych oraz dostawcy sieci Wi-Fi, których sprzęt był włączony do testów. Ponieważ urządzenia Wi-Fi różnią się od siebie w zależności od marek i modelów, ze względu na fakt, iż każdy rodzaj został zaprojektowany dla trochę innych klientów i innych warunków środowiskowych, zasady według których przeprowadzano testy koegzystencji dwóch sieci, koncentrowały się głównie na oddziaływaniu pochodzącym od sprzętu LTE-U.

Przebadane w testach przypadki ukazały bardzo dobre działanie dwóch sieci w koegzystencji. Wydajność Wi-Fi w obecności LTE-U była porównywalna, a nawet nieco lepsza (ze względu na odciążenie sieci Wi-Fi) niż badana jako punkt odniesienia wydajność Wi-Fi w obecności innego urządzenia Wi-Fi, co pokazuje skuteczność protokołów koegzystencji LTE-U.


© Qualcomm

Zatem testy, do których wykonania użyto całej kolekcji urządzeń podłączonych do testowego punktu dostępu Wi-Fi („Wi-Fi AP”- Wi-Fi Acces Point), ukazały, że przepustowość Wi-Fi polepsza się, gdy inne, interferujące urządzenie Wi-Fi AP jest zastąpione przez sprzęt LTE-U. Badany i zakłócający sprzęt Wi-Fi pochodziły od tego samego dostawcy. Piętnaście urządzeń interfejsowych było rozmieszczonych w ponad trzech różnych lokalizacjach, użyto też różnego typu danych i serwisów VoIP, żeby oszacować zarówno wydajność jak i opóźnienie.

Testy pokazały również, że średnie opóźnienie jednokierunkowe (OWD – One-Way Delay) jest znacząco zredukowane, gdy drugie urządzenie Wi-Fi jest zastąpione przez małą komórkę LTE-U. Ostatnie wyniki testów były całkowicie spójne z poprzednim cyklem testów, wykonanym według specyfikacji LTE-U.

Autorzy: Dean Brenner, Senior Vice President, Government Affairs Qualcomm, John Kuzin, Senior Director, Regulatory, Qualcomm

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1