reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 10 lipca 2015

Niedroga metoda produkcji OLED o jeszcze wyższej rozdzielczości

Technologie wyświetlaczy OLED nie stoją w miejscu. Fujifilm i IMEC opracowały nowoczesne technologie i metody produkcji niedrogich i wielkoformatowych wyświetlaczy OLED o wysokiej rozdzielczości, kontraście i czasie reakcji.
Firma Fujifilm wraz z instytutem IMEC opracowała nowe organiczne diody LED, w pełnej palecie barw, które stworzono z wykorzystaniem wspólnie opracowanej technologii fotorezystywnej. Pozwala na sumikronowe maskowanie podłoża, co z kolei może być obietnicą nowoczesnych wyświetlaczy OLED o wysokiej rozdzielczości, dając jednocześnie niedrogie metody ich produkcji.

Wyświetlacze OLED coraz chętniej wchodzą na rynek i naszych urządzeń. Nie są to już tylko miniaturowe wyświetlacze w zegarkach, czy też coraz częściej smartfonach. Wyświetlacze te zaczyna się coraz powszechniej stosować też w telewizorach i innych urządzeniach. Zaletą tych technologii jest niższe zużycie energii, lepsze wrażenia wizualne, w tym szybszy czas reakcji i świetny kontrast.

Jednak od dzisiejszych wyświetlaczy wymaga się dużych rozdzielczości (od 200 ppi do nawet 500 ppi w smartfonach i tabletach). Fujifilm i IMEC jakiś czas temu opracowali technologię submikronowego maskowania, co pozwala na precyzyjne aplikowanie odpowiednich warstw organicznych materiałów półprzewodnikowych bez ryzyka o ich uszkodzenie lub zniszczenie.

Bazuje na fotolitografii. Pozwala na generowanie wysokorozdzielczych masek, nawet na dużych podłożach. Co też ciekawe, technologie te wykorzystane mogą być przez istniejące systemy i-line. Wdrożenie tych technologii nie będzie więc trudne, ani drogie.

Sprawia to wszystko, że nowe technologie są zauważone przez czołowych producentów. Obie firmy zdążyły pokazać możliwości tej technologii tworząc komponenty OLED o rozdzielczości 640 ppi. Subpiksele o wielkości 20 um udało się wyprodukować w pełnej palecie barw, a z nich wspomnianą matrycę (40 x 40).

Technologie te mają być nadal rozwijane, a sama technologia litografii już teraz otwiera nowe możliwości w produkcji wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, kontraście i czasie reakcji. Do tak stworzonej matrycy OLED można by też dodać czwarty kolor (sub-piksel) i/lub rozwinąć czujniki (fotodetektory), które byłyby zintegrowane z taką matrycą.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2