© iFixit
Rozbiórki | 28 kwietnia 2015
Rozbiórka: Apple Watch
Oto Apple Watch i jego rozbiórka, przez niektórych oczekiwana. Urządzenie kusi wielu, ale niektórzy zapewne chętnie obejrzą też i wnętrze. Co w tam w środku piszczy? Czy pogłoski o łatwo naprawialnym urządzeniu były prawdziwe?
Znany smartwatch spod znaku Apple trafił w ręce grupy iFixit, co jest tożsame z trafieniem na stół rozbiórkowy. Urządzenie w wersji o wysokości 38 mm wyposażono w wyświetlacz Retina o przekątnej 272 na 340 pikseli (312 na 390 w wersji 42 mm), procesor Apple S1 (specjalnie zaprojektowany do tego urządzenia), 8 GB pamięci wewnętrznej, interfejsy NFC, Bluetooth, WiFi, a także akcelerometr, żyroskop, mikrofon, głośnik oraz miernik bicia serca. Całość pracuje pod kontrolą systemy WatchOS.
© Apple
Nad wyglądem nie ma się co rozwodzić, bo to rzecz gustu. Na uwagę zwraca jednak zwarta obudowa bez wyprowadzeń w postaci złączy. Ładowanie odbywa się bezprzewodowo za pomocą specjalnej przystawki, dedykowanej tylko do tego 'zegarka'. Od spodu widać za to szybkę, a za nią zestaw diod zwykłych i tych pracujących w paśmie podczerwieni. Jest to nic innego, jak pulsometr.
Rozbiórkę zaczniemy od najprostszej można by rzec czynności demontażu, a mianowicie paska. Aby to zrobić należy znaleźć u spodu dwie fasolki i wcisnąć je. Zwolni się zacisk na sprężynie trzymający pasek (cały z tworzywa), i pozwoli się wysunąć bokiem. Pod nim ukryty jest numer modelu: A1553 lub A1554, zależne którą wersję wybraliśmy.
Idziemy dalej. Tu musimy sięgnąć po nożyk, by urządzenie otworzyć. Zaczynamy od góry delikatnie podnosząc ekranik, gdyż ekran trzyma się na delikatnej taśmie. Delikatnie ją rozłączamy. Naszym oczom ukazuje się akumulatorek o pojemności 204 mAh (0.78 Wh). To mniej niż w Moto 360 czy też Samsung Gear Live (po około 300 mAh). Jednak ma pozwolić na pracę około 18 godzin (6.5 odtwarzania muzyki, 3 godziny rozmowy, itp.). Sporo może w tym względzie zależeć od systemu, czy te liczby będą faktycznie osiągalne.
Aby pójść dalej trzeba pokonać bardzo niezwykłą śrubkę, do której próżno szukać narzędzia. Co więc zrobić? Stworzyć takowe. No cóż, inżynierom Apple najwyraźniej nie w głowie rozbiórki i możliwość naprawy urządzenia. Ale upartą śrubkę udaje się pokonać i pójść dalej. Wyciągamy kolejne elementy, jak np. mikrofon, by w końcu wyciągnąć Taptic Engine.
To proste urządzenie działające w pewnym sensie jak wibrator, lecz zamiast wykonywać ruch obrotowy, wykonuje ruch liniowy. Oszczędza to nieco miejsca. Sprzęgnięto to z głośnikiem. Ten chroniony jest przez uszczelkę o-ring, co zapewniać ma pewną dozę odporności na wodę. Dlaczego tylko pewną? Jak każdy metal, tak jak i Apple Watch jest podatny na zmiany temperatury i rozszerzalność materiału.
Sam producent nie zaleca zanurzania w wodzie w ogóle, pomimo zapewnień, że smartwatch powinien wytrzymać nawet 30 min w pełnym zanurzeniu. No ale na deszcz czy inne podobne opryskanie wodą z pewnością będzie odporny. Nie będziemy jednak sprawdzać dziś tej teorii. Pozostawimy tą 'przyjemność' internautom.
Usuwamy kolejne elementy, jak anteny, dziwny malutki przycisk mechaniczny znajdujący się wewnątrz i dziwny port (zapewne diagnostyczny), itd. W końcu możemy wyciągnąć element oznaczony jako S1.

Wyciąganie go nie jest zbyt przyjemne, bo jak na produkty Apple przystało, użyto niemałej ilości kleju. Trzeba też przyznać, że i sama płytka od spodu nie jest najpiękniejsza i niewiele tu można dostrzec. Gdzieś tam wewnątrz zapewne ukryto procesor Apple S1, lecz rozwalanie tego wszystko, chyba mija się z celem. Wracamy do wyciągniętej na początku płytki z wyświetlaczem, na którym widać Analog Devices AD7166, oparty na ARM Cortex-M3 kontroler ekranu dotykowego. Sam wyświetlacz zapewne jest od LG, oparty na technologii AMOLED. Z boku obudowy możemy dostrzec też miniaturowy enkoder do obsługi pokrętła, a na dole moduł z diodami i soczewkami. Pulsometr ten jest tak naprawdę pletyzmografem. Teoretycznie więc, mógłby też mierzyć poziom tlenu we krwi, chociaż Apple oficjalnie się pod tym nie podpisuje. Jak więc można podsumować tą rozbiórkę? Grupa iFixit dała 5 na 10 punktów. Plusem jest to, że można dość łatwo wyciągnąć opaski i je wymienić na inne. Wymiana wyświetlacza jest trudna, ale możliwa. Być może więc przy jego stłuczeniu, nie trzeba będzie od razu kupować nowego urządzenia. Łatwo też wymienić akumulator, gdy już bezpiecznie dostaniemy się do środka. Jednak dalsza rozbiórka jest bardzo ciężka, za sprawą dziwnych (chyba można tu użyć tego określenia) śrub w niestandardowym rozmiarze. Wymiana dalszych komponentów jest niemalże niemożliwa, pomimo pogłosek, że będzie to wykonalne. Całość jest zwarta, zwłaszcza „płytka główna” z S1. Tutaj nic nie podziałamy, jeśli coś nawali. Komponenty na niej są niedostępne do naprawy. © Więcej obrazków na stronie iFixit© iFixit
Najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD-TFT
Wyświetlacze LCD-TFT to wciąż najpopularniejsze rozwiązania do wizualizacji informacji. O ich powszechności decyduje m.in. łatwość dostosowywania wyświetlacza LCD-TFT do wymagań projektu – nie tylko pod względem wyboru optymalnej przekątnej, lecz również dopasowania kluczowych parametrów.
Stopnie ochrony obudów, czyli co kryje się pod kodem IP65
Kody IP opisują w jakim stopniu obudowy chronią urządzenia przed takimi czynnikami, jak pył czy woda. Eksperci firmy Unisystem wyjaśniają znaczenie poszczególnych symboli.
Ropla Elektronik autoryzowanym dystrybutorem Dongguan Better Electronics Technology
Ropla Elektronik podpisała umowę dystrybucyjną z Dongguan Better Electronics Technology Co., Ltd., producentem specjalizującym się w produkcji elementów ochrony przeciwprzepięciowej, nadprądowej i termicznej.
Sony wprowadza czujniki wizyjne z funkcją przetwarzania opartego o AI
Sony Corporation zapowiedziało wprowadzenie dwóch modeli inteligentnych czujników wizyjnych, będących pierwszymi na świecie przetwornikami obrazu z funkcją przetwarzania opartego na sztucznej inteligencji (AI).
Pierwszy, w pełni sprawny, przełomowy procesor kwantowy od Google
Naukowcy w Google opracowali i zbudowali w pełni działający procesor kwantowy. Konstrukcja nie jest prosta, ale dostawcza niesamowitej wydajności. To co robią superkomputery latami, procesor kwantowy zrobi w ciągu sekundy.
Niezwykłe kości LPDDR4X o rekordowej pojemności
Nowe pamięci od Samsung, są nie tylko superpojemne (12 GB), stając się pierwszymi tego typu na rynku, ale też bardzo szybkie i wydajne. Mogą skutecznie wspierać funkcje szybkiego nagrywania video 4K, czy też funkcje AI, nie tylko w smartfonach z najwyższej półki.
Mocne i bezpieczne przełączniki obciążenia
Nowe przełączniki od Diodes są nie tylko wydajne (operując prądem do 2 A), ale też bezpieczne, dzięki sprawnie działającej funkcji blokowania prądu wstecznego TRCB.
Konwertery POL o ultraszerokim zakresie napięć wejściowych
Nowe konwertery nieizolowane od Traco cechują się nie tylko świetną efektywnością (nawet 94%), ale przede wszystkim wsparciem ultra-szerokiego zakresu napięć wejściowych, w stosunku 8:1. Stanowią tym samym idealne zamienniki dla regulatorów liniowych.
Miniaturowa kamera dla medycznych zadań specjalnych
Nowy, ultra-mały moduł kamery od OmniVision Technologies stworzono z myślą o zastosowaniach medycznych, docierając w najciaśniejsze miejsca, wspierając wiele zabiegów i procedur. Kamera ma wymiar tylko 0.65 na 0.65 na 1.16 mm.
Sensory SWIR o rekordowej gęstości pikseli
Nowe sensory, opracowane w Imec, cechują się wysoką rozdzielczością w zakresie NIR i SWIR, bijąc na głowę swoich klasycznych odpowiedników. Opracowany proces tworzenia, jest też efektywniejszy i tańszy, co pozwolić ma na upowszechnienie stosowania tych sensorów w aplikacjach konsumenckich.
Bardziej wytrzymały SoC Bluetooth 5.1
Nowy układ od Nordic Semiconductor to zaawansowana jednostka SoC, wspierająca interfejsy bezprzewodowe (jak Bluetooth 5.1, w tym BLE, i inne 2.4 GHz), jak i wiele przewodowych (w tym NFC, USB, itp.). Efektywnie pracuje w temperaturach sięgających nawet 105 stopni Celsjusza.
Jeszcze większa niezawodność pozycjonowania od u-blox
Nowa platforma technologiczna od u-blox zapewnia jeszcze większą niezawodność, przy świetnej dokładności i dużej częstości odświeżania. Pozwoli to na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę aplikacji motoryzacyjnych, UAV, itp.
Vitis – ujednolicona platforma software od Xilinx
Nowa platforma od Xilinx może zrewolucjonizować to jak pracujemy z nowoczesnymi układami, poprzez samoczynne dostosowanie sprzętowe pod oprogramowanie. Dzięki temu algorytmy będą działały jak najwydajniej, na dostosowanej dla nich platformie sprzętowej, bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w układzie.
Małe, kompaktowe i niedrogie konwertery DC/DC
Traco Power wypuściło na rynek swoje nowe konwertery DC/DC. Są małe, dobrze odnajdując się w niewielkich aplikacjach. Stanowią niedrogie rozwiązanie, dla wielu zastosowań, oferując dobrą wydajność i standardowe zabezpieczenia.
64-kanałowy, wysoce wydajny przełącznik scalony
STMicroelectronics zaprezentowało swój nowy, wysoce wydajny analogowy przełącznik wysokonapięciowy 64-kanałowy, zdolny pracować z prądem 3 A. Stworzony jest w oparciu o najnowsze technologie producenta, oferując sporo; w tym zaawansowane wsparcie logiczne.
Mikrogłośniki MEMS stworzone na nowo
Naukowcy z Fraunhofer opracowali nowy koncept i technologię, która pozwoliła stworzyć nowy rodzaj mikro-głośników MEMS. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie wydajnych urządzeń audio, generujących silny dźwięk, bez zwiększania powierzchni.
SoM Toradex na bazie procesora i.MX 8QuadMax
Nowy moduł z rodziny Apalis od Toradex jest w pełni kompatybilny ze starszymi braćmi, oferując w stosunku do nich większą moc obliczeniową oraz większą funkcjonalność (np. wsparcie nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa), za sprawą najnowszego procesora NXP.
SDRAM DDR4 4 Gb na 1.2 V dla urządzeń mobilnych
Nowe kości pamięciowe DDR4 od Alliance Memory cechują się większą wydajnością i prędkością przesyłania danych oraz niższym zużyciem energii, niż starsze DDR3. Korzyści są spore. Stworzono je z myślą o urządzeniach mobilnych.
Wyświetlacze plug-and-play dla Przemysłu 4.0.
Nowe wyświetlacze od Distec cechują się możliwością łatwej i szybkiej integracji z różnorodnymi aplikacjami przemysłu nowoczesnego. Cechują się dużą wszechstronnością (min. dzięki Rasperry Pi) i dobrym obrazem, w jakości nawet 4K UHD.
Dokładny sensor Halla z 4 trybami pracy
Najnowszy sensor Halla od TDK świetnie radzi sobie z polem rozproszonym, oferując wysoką dokładność. Jest też układem wszechstronnym, wspierając samodzielnie aż 4 tryby pracy. Stworzony został z myślą o motoryzacji (ASIL B).
Nowe MCU od NXP przekraczają barierę GHz
Nowe MCU od NXP, cechują się niespotykaną dotąd (jak na MCU) wydajnością, przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Skutecznie operują grafiką 2D w wysokiej rozdzielczości, efektywnie wykonując też zaawansowane operacje AI i ML, jak np. rozpoznawanie głosu i mowy naturalnej.
Wydajna ochrona przed ESD i EMI dla audio
Nowe ochronniki od TDK zapewniają kompleksową i skuteczną ochronę, zarówno przed ESD, jak i EMI. Stworzono je z myślą o systemach audio, korzystających z łączności bezprzewodowej w paśmie 2.4 GHz.
Malutki fotoprzekaźnik w formacie S-VSON4T
Nowy fotoprzekaźnik od Toshiby cechuje się głównie mniejszym rozmiarem o 27%, niż tradycyjne opakowania VSONR4. Jest też bardziej energooszczędny i wszechstronny, niż jego poprzednik.
Załaduj więcej newsów