reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 24 listopada 2014

Węglowe „nano-pączki” przezroczystymi czujnikami dotykowymi przyszłości

Nowy materiał CNB „In-mold” pozwoli wejść interfejsom dotykowym w zupełnie nowy wymiar trójwymiarowości, skutecznie zastępując m.in. ITO. Posiada wiele zalet; np. przewodności cieplnej, elektrycznej i wytrzymałości.

Firma Canatu Oy przedstawiała nowość, stworzoną wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Technologicznego w Helsinkach, którzy to opracowali nową przezroczystą folię i czujnik dotykowy dla trójwymiarowych powierzchni. Całość oparta została na węglowych „nano-pączkach” (CNB), co jest hybrydą węglowych nanorurek i fulerentów. Tak stworzony materiał ma posiadać potężne zalety w stosunku do powszechnie stosowanego dziś ITO i metalowych struktur z bardzo cienkich pręcików. Cechuje je nie tylko większa wytrzymałość, ale także elastyczność.
„Interfejs dotykowy staje się coraz powszechniejszy. Dominuje w tabletach i smartfonach, i innych tego typu urządzeniach. Powoli staje się popularny także w innych dziedzinach, gdzie wykorzystuje się formowanie na zakrzywionych plastikowych częściach” - Erkki Soininen, wiceprezydent marketingu i sprzedaży w Canatu. „CNB ma sprostać tym wyzwaniom, dając nowe możliwości projektantom, tworząc trójwymiarowe powierzchnie reagujące na dotyk”.
W skrócie, do głównych zalet i jednocześnie przewagi nad popularnie stosowanymi materiałami należą:
  • termoformowanie materiału – może być z pomocą ciepła rozciągany (nawet ponad 100% swoich nominalnych rozmiarów) i układany dowolnie na zakrzywionych powierzchniach, podobnie jak to ma miejsce w zwykłych foliach czy okleinach.
  • regulowana przewodność elektryczna,
  • wysoka wytrzymałość,
  • mała gęstość,
  • wysoka stabilność termiczna i mechaniczna,
  • wysoka przewodność elektryczna i termiczna (podobnie jak to ma miejsce w typowych nanorurkach węglowych).
Włączenie struktur fulerenowych pozwoliło uzyskać wysoką reaktywność materiału, choć nie tylko. Zdają się mieć bardzo dobrymi emiterami, w porównaniu do nanorurek węglowych. Co więcej, dzieje się tak również w sytuacji, gdy nie są one specjalnie ułożone, tak jak nanorurki. Pozwoliło to stworzyć firmie materiał CNB „In-mold”. Jak już wspomnieliśmy, materiał ten jest wytrzymałą, rozciągliwą i formowalną folią przewodzącą, zoptymalizowaną do pracy jako czujnik dotykowy, dla nowoczesnych zakrzywionych wyświetlaczy, czy też jako element nowoczesnych samochodowych desek rozdzielczych, w których „przyciski” umieszczone mogą być na dowolnej płaszczyźnie. Innym zastosowaniem mogą być domowe panele sterujące, „fikuśne” piloty zdalnego sterowania, smartwatch i wiele innych urządzeń elektronicznych, w tym też przenośnych. Metoda produkcji ma być stosunkowo prosta, gdyż sprowadza się do jednego kroku, jak podają twórcy. Proces ten łączy w sobie syntezę aerosol'u i osadzania rolkowego zwanego Direct Dry Printing.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2