reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 13 sierpnia 2014

Miniaturowe czujniki gazu w urządzeniach mobilnych

Czujnik tlenku węgla w telefonie, czy też alkomat w zegarku. To może być możliwe dzięki nowej rodzinie miniaturowych sensorów do pomiaru takich substancji lotnych.
Cambridge CMOS Sensors Ltd (Anglia) zaprezentowało nową rodzinę miniaturowych czujników gazu, oznaczoną jako CCS800. Opracowane zostały razem z grupą ASE. Są to elementy przeznaczone głównie do urządzeń mobilnych. Wykrywać mają substancje lotne, jak tlenek wegla (czad), etanol i inne związki organiczne.

Budowa tak małych czujników była możliwa dzięki opatentowanej technologii mikroskopijnych płytek grzejnych. Komponenty udało się zamknąć w obudowie 3 na 2 mm o wysokości 1 mm.

Mogą być z powodzeniem wykorzystane w smartfonach, tabletach, małych komputerach czy też urządzeniach noszonych. Sprzyjać temu mają nie tylko małe wymiary, ale i niski pobór energii.

Sensory wykorzystują wolframowe (MOSFET'owe)„grzejniki” wysokotemperaturowe w membranie SOI. Materiał pomiarowy wykonano z tlenków metali (MOX). Tak stworzone mikro-płytki po podgrzaniu bardzo dobrze reagują z wybranymi molekułami gazów. Zmienia się wtedy rezystancja elementów pomiarowych. Ich produkcja nie jest wymagająca.

Układy tej rodziny dostępne są w trzech wariantach: 801, 802, 803, odpowiednio do badania przejrzystości powietrza, tlenku węgla i etanolu. W ofercie znalazła się także płytka ewaluacyjna.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1