reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 09 lipca 2014

PIC z silnikiem szyfrującym

Nowe MCU posiadają bogate funkcje szyfrujące i zabezpieczające, dla zastosowań IoT. Dzięki bogatym peryferiom, zwłaszcza interfejsom (wsparcie także dla bezprzewodowych), stanowić mogą ważny element takich systemów.

Firma Microchip dodała do swojej rodziny mikrokontrolerów XLP (eXtreme Low Power) PIC serię PIC24F „GB2”. Cechuje się ona tym, że w swojej strukturze, w przeciwieństwie do typowych przedstawicieli tej rodziny, zawiera:
  • sprzętowy silnik kryptograficzny,
  • prawdziwy generator liczb losowych (RNG),
  • jednokrotnie programowalne klucze (OTP), dla lepszego zabezpieczenia rozwiązań systemów wbudowanych.
PIC24F GB2 oferować mają do 128 kB pamięci Flash i do 8 kB pamięci RAM. Całość zapakowano w niewielkie obudowy QFN o 28 i 44 wyprowadzeniach. Głównym zastosowaniem mają być aplikacje typu IoT, jak czujniki, elementy wykonawcze jak np. zamki w drzwiach, punkty dostępowe, itd. W układach zawarto dodatkowe funkcje mające chronić zapisane wewnątrz dane. Sprzętowy silnik posiada wsparcie dla szyfrowania wg standardów AES, DES i 3DES. Pozwala to odetchnąć troszkę części software'owej. Niski pobór energii pozwala na długą pracę przy zasilaniu bateryjnym i akumulatorowym. Co więcej, omawiane tutaj technologie szyfrujące i zabezpieczające (RNG, OTP) nie przekładają się na wzrost pobieranej energii. Całość bowiem została odpowiednio zoptymalizowana i dobrze współpracuje z technologią XLP. Pobór ten wynosić ma około 180 uA/MHz w trakcie pracy oraz nawet 18 nA w trybie uśpienia. Znajdziemy tu ponadto wsparcie dla takich interfejsów jak UART (z ISO7816, co może być wygodne przy chęci wykorzystaniu inteligentnych kart dostępowych - „smartcards”), a także USB. Współpracować mogą także z interfejsami bezprzewodowymi: Wi-Fi, ZigBe, Bluetooth®, a także Bluetooth Low Energy.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1