
© Evertiq
Komponenty |
Najcieńszy na świecie tranzystor TFT
Naukowcom udało się stworzyć najcieńszy na świecie cienkowarstwowy tranzystor TFT. Jest on nie tylko cienki, ale też przezroczysty i elastyczny. Jest również bardzo wytrzymały termicznie i pracować może w niezwykle szerokim zakresie temperatur. A wszystko przy grubości 10 atomów.
Naukowcy z Argonne's Center for Nanoscale Materials opracowali najcieńszy na świecie cienkowarstwowy tranzystor TFT. Jest to układ cienki, elastyczny, przezroczysty i bardzo wytrzymały. Pracować może w temperaturze od -160 do +120 stopni Celsjusza.
Jego prąd wyłączenia jest podobny jak w dzisiejszych klasycznych tranzystorach TFT, lecz ten nowo opracowany wyróżnia wyższa (100-krotnie) mobilność nośników. Grubość supercienkich tranzystorów to zaledwie 10 atomów.
Do budowy tego tranzystora posłużono się pewną sztuczką, opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, a stworzoną z myślą o produkcji grafenu. Pozwala ona „odkleić” cienką (o grubości 1 atomu) warstwę diselenku wolframu. Jest on lepszy w kwestii powstawania odpowiednich stanów energetycznych, zwiększających możliwości malutkich elementów elektronicznych.
Gdy już udało się stworzyć odpowiednią bazę (podłoże), metodą osadzania chemicznego z warstwy gazowej układali kolejne elementy tranzystora. Kawałek po kawałku. Technologia ta może być przydatna przy budowie wyświetlaczy nowej generacji, całkowicie przezroczystych i bardzo wytrzymałych.
Być może dzięki temu doczekamy się wyświetlaczy wbudowanych w okna domów, czy szyb samochodowych?