reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 05 grudnia 2013

Nowe złącze USB w przyszłym roku

Zrzeszenie USB 3.0 Promoter Group poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowym typem złącza dla USB, które będzie przystosowane nie tylko do obecnych potrzeb, ale także pod przyszły rozwój, uwzględniając zwiększenie mocy i prędkości przesyłania danych, uwzględniając walory użytkowe, estetyczne, itd.

Zrzeszenie USB 3.0 Promoter Group poinformowało o pracach nad nowym złączem dla interfejsu USB. Będzie to pierwsza taka znacząca zmiana po 17-latach ustalonego standardu. Nowe złącze oznaczone ma być jako „Type-C”. Prace obejmują nowy projekt i wymiary nowego złącza. Do głównych założeń projektu zaliczyć można:
  • zmniejszenie wymiarów; nowe złącze zbliżyć się ma rozmiarem do micro-USB,
  • uniwersalność, tj. 2-stronność; dzięki temu nie trzeba będzie się zastanawiać jak włożyć wtyczkę do gniazdka, nie będzie potrzeby jej obracania (dobrze znana niedogodność),
  • elastyczność pod względem dostarczania energii,
  • elastyczność pod względem przyszłych ulepszeń (np. zwiększenie prędkośći przesyłania danych).
Oznacza więc to, że niedawno wprowadzony standard USB 3.1 (zapewniający dalsze zwiększenie transferu i przesyłanej mocy względem USB 3.0) będzie ostatnim, wykorzystujący dobrze znane nam złącza (zapewniający kompatybilność wsteczną z USB 1.0 – 3.0). Czy nowe złącze uniwersalne będzie dobrze odebrane? Już teraz pojawiają się pewne wątpliwości, chociaż zapewne niejedna osoba ucieszy się z tego, że nie trzeba będzie sprawdzać którą stroną włożymy wtyczkę do gniazdka.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 20 2020 00:12 V15.3.2-1