reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 16 września 2013

Bay Trail – czyli wielki krok Intela w stronę mobilności

Firma Intel zaprezentowała niedawno nowe procesory z linii „Bay Trail”, czyli wydajne i energooszczędne układy SoC, przeznaczone głównie do urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartphony. Czy dogoni tym samym innych producentów w tym segmencie?

Podczas IDF2013 można było dotknąć pierwszych procesorów z nowej linii – Bay Trail. Są to układy typu SoC, które pod względem wydajności i energooszczędności mają konkurować z najlepszymi w tym segmencie rynkowym, tj. procesorami dla urządzeń mobilnych. Zostały one stworzone w oparciu o architekturę Silvermont. W linii tej znajdziemy oprócz serii Atom, także Pentiumy i Celerony, my jednak skupimy się na tej pierwszej. Czym się ta architektura charakteryzuje i co oferować mają procesory Bay-Trail? Poniżej lista najważniejszych zmian i zalet omawianych układów (w stosunku do Clover Trail + - czyli obecnej linii procesorów serii Atom, których następcą ma być omawiany Bay-Trail):
  • dodano możliwość wykonywania operacji poza standardową kolejnością, czyli taką, która bazuje na tym w jakiej kolejności trafiają one do procesora. Możliwość zmiany tej kolejności ma skutkować znacznym poprawieniem wydajności. Ma być ona porównywana z Core 2 Duo, nie tak dawno popularne w komputerach osobistych,
  • ogólna zmiana budowy, celem osiągnięcia mniejszego zużycia energii, w tym np. zastosowanie tranzystorów 3D znanych z Ivy Bridge, procesu technologicznego 22 nm, usprawnione podsystemy zarządzania energią, które biorą pod uwagę także temperaturę procesora, jego obciążenie, itd. Jest tu też większa ilość dostępnych trybów oszczędzania energii.
  • grafika Intel HD Graphics, pochodna z Haswell, w której zainstalowano 4 jednostki obliczeniowe, ale za to jest tu także akceleracja sprzętowa video, umożliwiająca obsługę plików video w rozdzielczości do 2560 na 1600 px. Oprócz tego wspiera także OpenGL ES 3.0 i DirectX 11. Pracować ma z częstotliwością 667 MHz.
  • sprzętowe wsparcie dla USB 3.0.
Intel zrezygnował również z implementacji Hyper Threading. Nie jest ona zbyt efektywna i przydatna w tabletach i smartphonach, co pozwoliło na dodatkowe 'odchudzenie' procesorów. Pierwsze testy pokazują, że było na co czekać. Oczywiście do flagowych układów znanych z PC'tów to mu brakuje sporo, ale z powodzeniem może konkurować z czołowymi produktami ARM, co pozwolić ma firmie Intel na znalezienie swojego miejsca wśród takich producentów jak Samsung, Apple, Qualcomm, czy nawet ostatnio rosnący w siłę MediaTek. Przykład? W teście 3DMarka nowy Bay-Trail osiągnał wynik 18000, podczas gdy Snapdragon 800 'tylko' 15000. Typowy pobór prądu przez układy Bay-Trail (serii Atom) wynosić ma około 2,8 W, podczas gdy obecna generacja Atom cechuje się poborem na poziomie 3,5 W. Nie jest to może różnica oszałamiająca, ale zapewne odczujemy to przy użytkowaniu urządzeń, kiedy to dłużej będzie mogli cieszyć się naszym tabletem/smartphonem, podczas pracy na baterii (np. będziemy mogli o godzinę dłużej oglądać film w FullHD). Minusem jest jednak zapowiadane (na chwilę obecną, być może w późniejszym czasie to się jeszcze poprawi) TDP na poziomie 15 W (obecnie jest to 5 W). Szkoda, że producent nie dodał tu jeszcze wsparcia dla LTE czy też WiFi. Koniecznym stanie się więc korzystanie dalej z dodatkowych modułów, np. od firmy Broadcom czy Qualcomm. Platforma Intela ma jednak efektywnie współpracować zarówno z systemem Android, jak i Windows 8.1.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1