reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 04 lipca 2013

THz'y z grafenu

Naukowcy z MIT opracowali stworzyli chipy oparte na grafenie, które pracują z częstotliwością liczoną w THz. Ma to być także kolejny (i znaczny) krok w rozwoju pamięci, pozwalając na stworzenie układów o 10-krotnie większej gęstości.

Naukowcy z MIT stworzyli nowy chip, mogący pracować z częstotliwością liczoną w THz. Gotowy układ przypomina kanapkę, jak mówią sami twórcy. Pomiędzy dwie warstwy grafenowe włożono materiał ferroelektryczny. Co więcej, tak stworzony materiał może bezpośrednio pracować z sygnałami optycznymi, co dodatkowo ma przyśpieszyć pracę układów opartych na tej technologii.
„Nasza praca ma otworzyć drogę układów mogących przesyłać i przetwarzać sygnały optyczne” - Dafei Jin, jeden z naukowców.
Ma to być również krok w stworzeniu jeszcze pojemniejszych pamięci. Oprócz oczywistego zysku w postaci przyśpieszonej pracy, nowe kości pamięciowe będą mogły być jeszcze gęstsze, nawet 10-krotnie w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji. Wszystko to jest zainspirowane jest pamięciami ferrytowymi i tranzystorami, które po dodaniu grafenu zyskiwały na wydajności. Naukowcy postanowili rozwinąć tę myśl, co zaowocowało opisywanymi chipami, mogącymi pracować z tak wysoką częstotliwością. Dodatkowym efektem jaki udało się uzyskać jest bardzo niskie rozpraszanie energii, a także sam jej pobór.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-1