
© Intel
Komponenty |
Intel Haswell trafiło na rynek, procesory Core 4-generacji już są!
Firma Intel, zgodnie z zapowiedziami oficjalnie zaprezentowała nowe procesory wykorzystujące architekturę Haswell i technologię 22 nm. Jak już wcześniej pisaliśmy, procesory te cechować się mają niskim poborem energii i wysoką wydajnością.
Firma Intel zaprezentowała procesory wykorzystujące nową architekturę: Haswell. Nazwą tą określa się także procesory tej nowej serii, które mają być bezpośrednimi następcami Ivy Bridge (a co za tym idzie, architektury typu Sandy Bridge). Wszystko to w zgodzie z planem „Tick-Tock”, z czego Haswell, to „Tock”.
© Evertiq
Na rynek trafią takie układy jak: Core i7-4770K, Core i5-4670K, Core i5-4670, Core i5-4570 (jak więc widać, są to układy należące do serii określanej symbolem Core 4000). W sieci można znaleźć sporo testów nowych jednostek, a wcześniej także przedstawialiśmy testy jednostek przedpremierowych.
Krótka analiza pokazuje, że w testach gier, nowe procesory cechują się wydajnością tylko nieznacznie większą (wręcz symboliczną, bo o dosłownie kilka jednostek/punktów) w większości przypadków. Różnicę można było odczuć jedynie w kilku przypadkach, jak np. Wiedźmin 2.
W testach użytkowych (kompresja plików, kodowanie, użytkowanie pakietów biurowych – duże pliki) wyniki są niejednoznaczne. W niektórych wypadkach bowiem lepiej spisywały się układy Ivy Bridge, czy też produkty AMD. W większości jednak górowały (z bardzo niewielką przewagą) Core 4000. Podobnie z multimediami (kompresja i dekompresja video, itp.).
Znacznie lepiej sytuacja (na korzyść Haswell) przedstawia się przy użytkowaniu programów specjalistycznych do obróbki grafiki (3d Studio Max, Blender, AutoCad, itd.).
Kwestie poboru energii opisywaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Przypomnimy jedynie, że jest tu znaczna poprawa w stosunku do Ivy Bridge, co pozwolić ma na instalowanie nowych procesorów w urządzeniach mobilnych dając im dłuższy czas pracy (nawet o 20%).
Do innych usprawnień, jakie znaleźć można w nowych procesorach zaliczyć można:

- usprawniona przepustowość pamięci podręcznych L1 i L2,
- rozszerzone okno kolejkowania rozkazów,
- usprawnione przewidywanie skoków,
- pojawiły się dodatkowe jednostki arytmetyczne dla prostszych operacji matematycznych,
- szybsze przełączanie pomiędzy maszyną wirtualną a systemem operacyjnym, głównym,
- dodano (po raz pierwszy) instrukcje AVX2 i FMA.