© iFixit
Komponenty | 26 kwietnia 2013
Rozbiórka Nest 2.0
W obecnych czasach każde urządzenia się rozwijają i zdobywają 'inteligencję'. Dobrym tego przykładem jest termostat, który nigdy nie przestaje się uczyć. Zapraszamy do zapoznania się z Nest i tym, co ma w środku.
Grupa iFixit tym razem wzięła na warsztat coś innego niż smartphone, czy tablet/komputer. Oto Nest 2.0, termostat który nie przestaje się uczyć. Jego spryt polega na ciągłej obserwacji otoczenia i reagowaniu na zmiany w nim. Ogólna specyfikacja tego urządzenia obejmuje 24-bitowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 320 na 320 px, wbudowany akumulator Li-Ion, wiele czujników (o tym potem), interfejsy komunikacji bezprzewodowej w standardzie 802.1 b/g/n i 802.15.4. Producent zapewnia również kompatybilność z 95% urządzeniami (grzewczymi, chłodzącymi, klimatyzacją, wentylatorami, pompami, itd) pracującymi z napięciem 24 V.
Ono samo składa się z dwóch części: montowanej do ściany i nakładki z wyświetlaczem. Łączą się za pomocą specjalnego złącza. W zestawie znajdziemy również prosty zestaw do montażu tego termostatu do ściany (w tym śrubokręt). Proces instalacji nie powinien przekroczyć 30 min, jak zapewnia producent.
Część przytwierdzaną do ściany rozbierzemy dość łatwo. Wystarczy usunąć kilka śrubek. Warto również dodać, że jest to część dokowa dla przewodów sterujących urządzeniami wykonawczymi. Miejsca do zamontowania przewodów znajdziemy w bocznych częściach tego modułu.
Kilka dalszych śrubek i już możemy wyciągnąć płytę główną części naściennej. Nie mogło tu zabraknąć również odrobiny kleju, by całość trzymała się solidnie. Na szczęście nie trzyma on tak mocno, by sprawić trudności. Na płycie znajdziemy takie elementy jak:
Drugi moduł Nest również do skomplikowanych nie należy, jeśli chodzi o jego demontaż. Już na pierwszy rzut oka widać, że bardzo łatwo wymienimy akumulator. Lecz to co napawa uśmiechem, jest mini instrukcja demontażu. Umieszczono ją na taśmach w urządzeniu, na których zawarto co należy teraz zrobić: wyciągamy taśmę, następnie baterię, rozłączamy ją i … gotowe?
Akumulator ma pojemność 568 mAh i napięcie pracy 3.7 V (daje to w sumie ok. 2.1 Wh). Przy płycie głównej znajduje się mniejsza, która realizuje funkcję wykrywania, czy jesteśmy w domu. Jeśli nas nie ma, wszystkie urządzenia podłączone do Nest są tak konfigurowane, by zapewnić jak najmniejsze straty energii w budynku, podczas naszej nieobecności. Realizowane jest to dzięki 'oku', które widzi zakres 150 stopni.
W dalszym kroku można usunąć 'wieczko' z ekranem LCD, wykręcając kilka kolejnych śrubek. Jak się okazuje, tuż nad wyświetlaczem umieszczono soczewkę Fresnela. Szybka ochronna do ekraniku została dość solidnie przyklejona. Ponadto, tak jak przewidywano, ekran jest kwadratowy, mimo że widoczny jest tylko okrąg podczas normalnej pracy urządzenia. No cóż, trochę tych pikseli się traci.
Płytkę główną otacza spora osłona EMI. Lecz i ją łatwo usuniemy. Na samej płycie znajdziemy:

- Mikrokontroler od ST Microelectronics STM32L151VBz rdzeniem ARM Cortex-M3 (32 MHz),
- Zintegrowany czujnik wilgotności i temperatury Sensirion SHT20,
- Analogowy (de)multiplekser CMOS 8-kanałowy od Texas Instruments LW051A.



- Mikroprocesor Texas Instruments AM3703CUS Sitara z rdzeniem ARM Cortex-A8,
- Układ zarządzania energią z obsługą USB Texas Instruments TPS65921B,
- Pamięć DRAM Samsung K4X51163PK 512 Mb,
- Układ do komunikacji bezprzewodowej w standardzie ZigBee Ember EM357,
- Pamięć flash Micron MT29F2G16ABBEAH4 2 Gb NAND,
- Moduł do obsługi WiFi (802.15.4) Skyworks 2436,
- Kolejny moduł do WiFi (802.11 b/g/n)Texas Instruments WL1270B.
Najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD-TFT
Wyświetlacze LCD-TFT to wciąż najpopularniejsze rozwiązania do wizualizacji informacji. O ich powszechności decyduje m.in. łatwość dostosowywania wyświetlacza LCD-TFT do wymagań projektu – nie tylko pod względem wyboru optymalnej przekątnej, lecz również dopasowania kluczowych parametrów.
Stopnie ochrony obudów, czyli co kryje się pod kodem IP65
Kody IP opisują w jakim stopniu obudowy chronią urządzenia przed takimi czynnikami, jak pył czy woda. Eksperci firmy Unisystem wyjaśniają znaczenie poszczególnych symboli.
Ropla Elektronik autoryzowanym dystrybutorem Dongguan Better Electronics Technology
Ropla Elektronik podpisała umowę dystrybucyjną z Dongguan Better Electronics Technology Co., Ltd., producentem specjalizującym się w produkcji elementów ochrony przeciwprzepięciowej, nadprądowej i termicznej.
Sony wprowadza czujniki wizyjne z funkcją przetwarzania opartego o AI
Sony Corporation zapowiedziało wprowadzenie dwóch modeli inteligentnych czujników wizyjnych, będących pierwszymi na świecie przetwornikami obrazu z funkcją przetwarzania opartego na sztucznej inteligencji (AI).
Pierwszy, w pełni sprawny, przełomowy procesor kwantowy od Google
Naukowcy w Google opracowali i zbudowali w pełni działający procesor kwantowy. Konstrukcja nie jest prosta, ale dostawcza niesamowitej wydajności. To co robią superkomputery latami, procesor kwantowy zrobi w ciągu sekundy.
Niezwykłe kości LPDDR4X o rekordowej pojemności
Nowe pamięci od Samsung, są nie tylko superpojemne (12 GB), stając się pierwszymi tego typu na rynku, ale też bardzo szybkie i wydajne. Mogą skutecznie wspierać funkcje szybkiego nagrywania video 4K, czy też funkcje AI, nie tylko w smartfonach z najwyższej półki.
Mocne i bezpieczne przełączniki obciążenia
Nowe przełączniki od Diodes są nie tylko wydajne (operując prądem do 2 A), ale też bezpieczne, dzięki sprawnie działającej funkcji blokowania prądu wstecznego TRCB.
Konwertery POL o ultraszerokim zakresie napięć wejściowych
Nowe konwertery nieizolowane od Traco cechują się nie tylko świetną efektywnością (nawet 94%), ale przede wszystkim wsparciem ultra-szerokiego zakresu napięć wejściowych, w stosunku 8:1. Stanowią tym samym idealne zamienniki dla regulatorów liniowych.
Miniaturowa kamera dla medycznych zadań specjalnych
Nowy, ultra-mały moduł kamery od OmniVision Technologies stworzono z myślą o zastosowaniach medycznych, docierając w najciaśniejsze miejsca, wspierając wiele zabiegów i procedur. Kamera ma wymiar tylko 0.65 na 0.65 na 1.16 mm.
Sensory SWIR o rekordowej gęstości pikseli
Nowe sensory, opracowane w Imec, cechują się wysoką rozdzielczością w zakresie NIR i SWIR, bijąc na głowę swoich klasycznych odpowiedników. Opracowany proces tworzenia, jest też efektywniejszy i tańszy, co pozwolić ma na upowszechnienie stosowania tych sensorów w aplikacjach konsumenckich.
Bardziej wytrzymały SoC Bluetooth 5.1
Nowy układ od Nordic Semiconductor to zaawansowana jednostka SoC, wspierająca interfejsy bezprzewodowe (jak Bluetooth 5.1, w tym BLE, i inne 2.4 GHz), jak i wiele przewodowych (w tym NFC, USB, itp.). Efektywnie pracuje w temperaturach sięgających nawet 105 stopni Celsjusza.
Jeszcze większa niezawodność pozycjonowania od u-blox
Nowa platforma technologiczna od u-blox zapewnia jeszcze większą niezawodność, przy świetnej dokładności i dużej częstości odświeżania. Pozwoli to na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę aplikacji motoryzacyjnych, UAV, itp.
Vitis – ujednolicona platforma software od Xilinx
Nowa platforma od Xilinx może zrewolucjonizować to jak pracujemy z nowoczesnymi układami, poprzez samoczynne dostosowanie sprzętowe pod oprogramowanie. Dzięki temu algorytmy będą działały jak najwydajniej, na dostosowanej dla nich platformie sprzętowej, bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w układzie.
Małe, kompaktowe i niedrogie konwertery DC/DC
Traco Power wypuściło na rynek swoje nowe konwertery DC/DC. Są małe, dobrze odnajdując się w niewielkich aplikacjach. Stanowią niedrogie rozwiązanie, dla wielu zastosowań, oferując dobrą wydajność i standardowe zabezpieczenia.
64-kanałowy, wysoce wydajny przełącznik scalony
STMicroelectronics zaprezentowało swój nowy, wysoce wydajny analogowy przełącznik wysokonapięciowy 64-kanałowy, zdolny pracować z prądem 3 A. Stworzony jest w oparciu o najnowsze technologie producenta, oferując sporo; w tym zaawansowane wsparcie logiczne.
Mikrogłośniki MEMS stworzone na nowo
Naukowcy z Fraunhofer opracowali nowy koncept i technologię, która pozwoliła stworzyć nowy rodzaj mikro-głośników MEMS. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie wydajnych urządzeń audio, generujących silny dźwięk, bez zwiększania powierzchni.
SoM Toradex na bazie procesora i.MX 8QuadMax
Nowy moduł z rodziny Apalis od Toradex jest w pełni kompatybilny ze starszymi braćmi, oferując w stosunku do nich większą moc obliczeniową oraz większą funkcjonalność (np. wsparcie nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa), za sprawą najnowszego procesora NXP.
SDRAM DDR4 4 Gb na 1.2 V dla urządzeń mobilnych
Nowe kości pamięciowe DDR4 od Alliance Memory cechują się większą wydajnością i prędkością przesyłania danych oraz niższym zużyciem energii, niż starsze DDR3. Korzyści są spore. Stworzono je z myślą o urządzeniach mobilnych.
Wyświetlacze plug-and-play dla Przemysłu 4.0.
Nowe wyświetlacze od Distec cechują się możliwością łatwej i szybkiej integracji z różnorodnymi aplikacjami przemysłu nowoczesnego. Cechują się dużą wszechstronnością (min. dzięki Rasperry Pi) i dobrym obrazem, w jakości nawet 4K UHD.
Dokładny sensor Halla z 4 trybami pracy
Najnowszy sensor Halla od TDK świetnie radzi sobie z polem rozproszonym, oferując wysoką dokładność. Jest też układem wszechstronnym, wspierając samodzielnie aż 4 tryby pracy. Stworzony został z myślą o motoryzacji (ASIL B).
Nowe MCU od NXP przekraczają barierę GHz
Nowe MCU od NXP, cechują się niespotykaną dotąd (jak na MCU) wydajnością, przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Skutecznie operują grafiką 2D w wysokiej rozdzielczości, efektywnie wykonując też zaawansowane operacje AI i ML, jak np. rozpoznawanie głosu i mowy naturalnej.
Wydajna ochrona przed ESD i EMI dla audio
Nowe ochronniki od TDK zapewniają kompleksową i skuteczną ochronę, zarówno przed ESD, jak i EMI. Stworzono je z myślą o systemach audio, korzystających z łączności bezprzewodowej w paśmie 2.4 GHz.
Malutki fotoprzekaźnik w formacie S-VSON4T
Nowy fotoprzekaźnik od Toshiby cechuje się głównie mniejszym rozmiarem o 27%, niż tradycyjne opakowania VSONR4. Jest też bardziej energooszczędny i wszechstronny, niż jego poprzednik.
Załaduj więcej newsów