Kraków | 28 maja 2025
Najbardziej obiecujące targi branży elektronicznej w południowej Polsce
Est. 2017
Program
Konferencja przebiega równolegle do Evertiq Expo. Prelekcji można bezpłatnie wysłuchać po wcześniejszym zarejestrowaniu się na wydarzenie. Osoby zainteresowane udziałem, prosimy o kontakt pod adresem mailowym: info@evertiq.com- 09:00 - 10:00Cyberbezpieczeństwo w erze zintegrowanych systemów elektronicznych – wyzwania i odpowiedzialność branży
Rosnąca złożoność systemów elektronicznych i ich wszechobecność – od urządzeń konsumenckich po infrastrukturę krytyczną – sprawia, że cyberbezpieczeństwo przestaje być tematem zarezerwowanym wyłącznie dla specjalistów IT. To dziś kwestia fundamentalna dla całej branży elektronicznej – od projektantów układów, przez producentów PCB i EMS, po dostawców oprogramowania wbudowanego.
Podczas panelu porozmawiamy o tym, gdzie dziś kończy się odpowiedzialność projektanta, a zaczyna odpowiedzialność integratora systemu. Jakie standardy cyberbezpieczeństwa stają się obowiązkowe w Europie i na świecie? Jak realnie wygląda współpraca na linii przemysł–cyberbezpieczeństwo? I czy branża elektroniczna jest gotowa na coraz częstsze incydenty związane z bezpieczeństwem?
Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertów z różnych segmentów rynku, by wspólnie zastanowić się, jak połączyć innowacyjność z odpowiedzialnością. Zachęcamy do udziału wszystkich, którzy chcą mieć realny wpływ na kierunek, w jakim zmierza nasza branża.
Panel poprowadzi Ewelina Bednarz (Evertiq).
- 10:05 - 10:55Sieci bezprzewodowe LPWAN i MESH - porównanie technologiidr inż. Łukasz Krzak - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | Embetech sp. z o.o.
W świecie rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) wybór odpowiedniej technologii komunikacji bezprzewodowej niejednokrotnie determinuje sukces wdrożeń. Podczas wystąpienia zaprezentowane zostanie techniczne porównanie sieci typu LPWAN (Low Power Wide Area Network), na czele z LoRaWAN, oraz wybranych sieci kratowych (mesh networks). Omówione zostaną różnice w topologii sieci oraz sposobie transmisji danych, które mają decydujący wpływ na zasięg transmisji, energooszczędność, przepustowość oraz często pomijany aspekt skalowalności. Celem prezentacji jest wskazanie kryteriów wyboru odpowiedniej technologii w zależności od wymagań aplikacyjnych.
- 11:00 - 11:30Zabezpieczając przyszłość: poruszanie się po przepisach dotyczących cyberbezpieczeństwa w IoTJan Norder - Würth ElektronikPascal Baranger - Würth Elektronik
Prezentacja koncentruje się na kluczowym znaczeniu cyberbezpieczeństwa w świecie Internetu Rzeczy (IoT), podkreślając złożoność zabezpieczania połączonych ze sobą urządzeń. Uczestnicy poznają najnowsze regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, takie jak dyrektywa w sprawie urządzeń radiowych (RED) oraz Akt o cyberodporności (Cyber Resilience Act), a także ich znaczenie dla producentów urządzeń IoT.
Podczas wystąpienia zostaną przedstawione praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania tych regulacji – w tym zasady bezpiecznego projektowania, oceny ryzyka i modelowania zagrożeń. Dzięki przykładom z rzeczywistości i interaktywnym elementom uczestnicy zdobędą wiedzę potrzebną do ochrony rozwiązań IoT przed zagrożeniami cybernetycznymi, zapewniając zgodność z przepisami oraz zwiększając poziom bezpieczeństwa.
Prezentacja zostanie wygłoszona w języku angielskim.
- 11:35 - 12:20Diagnozowanie i charakteryzowanie systemów wbudowanych w skorelowanych dziedzinach radiowej, analogowej i cyfrowejTadeusz Asyngier - Tektronix | Tespol
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów w systemach wbudowanych często wymaga obserwacji sygnałów w różnych dziedzinach (cyfrowej, analogowej, radiowej i modulacji). Tylko pełna korelacja czasowa tych dziedzin umożliwia wyizolowanie potencjalnego problemu jak na przykład to czy teoretycznie prawidłowo (w sensie protokołu) wysłana komenda przestrojenia częstotliwości nośnej sygnału w.cz. i wysłania zmodulowanego sygnału cyfrowego na warstwie radiowej, wykonującego określoną funkcje w układzie, została poprawnie zrealizowana a układ spełnił funkcjonalne oczekiwania konstruktora.
Przez dziesieciolecia konstruktorzy posiłkowali się w tym celu specjalizowanymi przyrządami pomiarowymi (jak analizatory cyfrowe, oscyloskopy czy analizatory widma) z zachowaniem kolelacji czasowej poprzez wzajemne wyzwalanie się tych urządzeń. Barierę stanowił całkowity koszt takiego systemu i niepełna integracja zobrazowania skorelowanych czasowo przebiegów w rożnych dziedzinach. Rozwiązaniem problemu jest wprowadzona przez Tektronix i rozwijana od dekady koncepcja MDO (ang. Mixed Domain Oscilloscope, oscyloskopowy analizator dziedzin mieszanych). Tadeusz Asyngier w trakcie prelekcji wyjaśni zasadę działania takiego urządzenia i wskaże praktyczne sposoby jego wykorzystania w cyklu konstruowania systemów wbudowanych.
- 12:25 - 12:55Odzyskiwanie komponentów - ekologiczne rozwiązanie dla przemysłu elektronicznegoGary Moffat - European Sales Manager - Retronix
W elektronice gospodarka o obiegu zamkniętym obejmuje strategie mające na celu wydłużenie cyklu życia produktu i promowanie ponownego użycia. Factronix jest firmą, która ma bogate doświadczenie w tej dziedzinie, więc podczas wystąpienia opowie o tym, jakie powiązane usługi są ważne i dlaczego.
Prelekcja skupi się zatem na takich zagadnieniach, jak odzyskiwanie komponentów, laserowy reballing, retinning, usługi testowe, czyli usługi polegające na nadawaniu drugiego życia komponentom elektronicznym, a które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone, zamieniając potencjalne odpady w cenne zasoby.
Prezentacja zostanie wygłoszona w języku angielskim.
- 13:00 - 14:00Wszystko można zhakowaćPiotr Konieczny - CEO - Niebezpiecznik
W niespokojnych czasach, gdy cyberbezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę w ochronie danych, infrastruktury i biznesu, pojawia się pytanie: czy każde zabezpieczenie da się złamać?
Piotr Konieczny podczas swojego wystąpienia omówi rzeczywiste przykłady ataków oraz sposoby, w jakie cyberprzestępcy omijają systemy ochrony i wykorzystują nieoczekiwane luki w zabezpieczeniach. Założyciel Niebezpiecznika omówi ponadto najczęstsze błędy popełniane przez firmy oraz skuteczne metody obrony przed cyberzagrożeniami.
Wystąpienie Piotra Koniecznego dostarczy cennych informacji zarówno inżynierom i menedżerom, jak i wszystkim, którzy chcą lepiej zabezpieczyć swoje dane i systemy.
- 14:00 - 14:30Q&A z Piotrem KoniecznymPiotr Konieczny - CEO - Niebezpiecznik
Przez ponad 16 lat Piotr Konieczny jest jednym z czołowych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dzieląc się swoją wiedzą zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami. Współpracował z największymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami, pomagając im wzmacniać bezpieczeństwo sieci i chronić się przed cyberzagrożeniami. Jako założyciel Niebezpiecznika – największego polskiego serwisu poświęconego cyberbezpieczeństwu – odegrał kluczową rolę w podnoszeniu świadomości i edukowaniu społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
Podczas sesji Q&A uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję do bezpośredniej rozmowy z ekspertem. Niezależnie od tego, czy pytania będą dotyczyć nowych zagrożeń, najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa czy trendów w branży, Piotr Konieczny odpowie na nie i podzieli się swoimi spostrzeżeniami.
- 14:35 - 15:05Nagroda Evertiqa dla młodych talentów elektroniki
W 2023 roku Evertiq zainicjował nowy projekt – wsparcie młodych talentów, którzy kończą studia i będą stawiać pierwsze kroki w branży elektronicznej. Pierwsza nagroda została wręczona podczas Evertiq Expo w Tampere, spotykając się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczelni, jak i firm z sektora technologicznego.
W tym roku po raz pierwszy przyznamy nagrodę w Polsce – podczas Evertiq Expo Kraków uhonorujemy studenta, który naszym zdaniem wykazał się wyjątkowym zaangażowaniem, innowacyjnością i pasją w rozwijaniu rozwiązań dla przemysłu elektronicznego.
Zwycięzca zaprezentuje wyniki swojej pracy na scenie.
- 15:10 - 15:50Top 20 europejskiej branży zbrojeniowej: gdzie są pieniądze, technologie i wpływy?Ewelina Bednarz - Global Content Manager - Evertiq
Evertiq niejednokrotnie pisał o rosnących napięciach geopolitycznych oraz wojnie na Ukrainie, które znacząco zmieniły i wciąż zmieniają krajobraz europejskiego przemysłu obronnego. Z tego też względu postanowiliśmy przedstawić ranking 20 najważniejszych firm sektora zbrojeniowego w Europie – tych, które wyznaczają kierunki rozwoju, przyciągają największe kontrakty i kształtują przyszłość bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Przyjrzymy się nie tylko liczbom, ale także rosnącej roli zaawansowanych technologii – od elektroniki po rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szczególną uwagę poświęcimy tym firmom, które – poza produkcją sprzętu – aktywnie budują również cyfrową tarczę Europy.
Warsztaty
- 11:00 - 12:30Oscyloskopowe warsztaty pomiaroweJanusz Kostyra - Specjalista ds. Aparatury Pomiarowej - AM TechnologiesStefan Misztal - Specjalista ds. Aparatury Pomiarowej - AM Technologies
W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z architekturą, możliwościami pomiarowymi, najważniejszymi parametrami technicznymi współczesnego oscyloskopu cyfrowego oraz samodzielnie przeprowadzą pomiary.
Warsztaty będą składać się z dwóch części:
- Krótki wykład wstępny: architektura, kluczowe parametry, tryby pracy.
Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem oscyloskopu i wbudowanego generatora: akwizycja sygnałów, pomiary i analiza pozyskanych danych.
- 13:00 - 14:30Diagnozowanie i charakteryzowanie systemów wbudowanych w skorelowanych dziedzinach radiowej, analogowej i cyfrowej.Tadeusz Asyngier - Starszy Inżynier Aplikacyjny firmy Tektronix - Tespol Sp. z o.o.
Diagnozowanie i rozwiazywanie problemow w systemach wbudowanych czesto wymaga obserwacji sygnalow w roznych dziedzinach (cyfrowej, analogowej, radiowej i modulacji). Tylko pelna korelacja czasowa tych dziedzin umozliwia wyizolowanie potencjalnego problemu jak na przyklad to czy teoretycznie prawidlowo (w sensie protokolu) wyslana komenda przestrojenia czestotliwosci nosnej sygnalu w.cz. i wyslania zmodulowanego sygnalu cyfrowego na warstwie radiowej, wykonujacego okreslona funkcje w ukladzie, zostala poprawnie zrealizowana a uklad spelnil funkcjonalne oczekiwania konstruktora. Przez dziesieciolecia konstruktorzy posilkowali sie w tym celu specjalizowanymi przyrzadami pomiarowymi (jak analizatory cyfrowe, oscyloskopy czy analizatory widma) z zachowaniem kolelacji czasowej poprzez wzajemne wyzwalanie sie tych urzadzen. Bariere stanowil calkowity koszt takiego systemu i niepelna integracja zobrazowania skorelowanych czasowo przebiegow w roznych dziedzinach. Rozwiazaniem problemu jest wprowadzona przez Tektronix i rozwiajana od dekady koncepcja MDO (ang. Mixed Domain Oscilloscope, oscyloskopowy analizator dziedzin mieszanych). Autor w trakcie prelekcji wyjasni zasade dzialania takiego urzadzenia i wskaze praktyczne sposoby jego wykorzystania w cyklu konstruowania systemow wbudowanych.
- 14:30 - 16:00Nowe funkcjonalności systemów wbudowanych dzięki technologii Generative AI wykorzystującej LLM (Large Language Models)Marcin Szymonek - Senior Field Application Engineer - Avnet Silica
Podczas sesji omówimy wpływ Generative AI, skupiając się na integracji Large Language Models (LLM) lokalnie w systemach wbudowanych. Poprzez analizę praktycznych przypadków ich użycia pokażemy, w jaki sposób wdrażanie LLM i technologii speech-to-speech może zwiększyć funkcjonalność i wydajność urządzeń wykorzystujących systemy wbudowane.