reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Franz Pfluegl / Dreamstime Przemysł elektroniczny | 11 kwietnia 2012

STMicro na czele rankingu MEMS

Dzięki aplikacjom w urządzeniach Apple, STMicroelectronics powiększył w roku 2011 swoją przewagę na światowym rynku MEMS.
Dzięki wyłącznemu zastosowaniu komponentów mikroelektromechanicznych produkcji STMicro w takich urządzeniach jak iPhone, iPad czy iPod, francusko-włoski koncern umocnił się w światowym rankingu dostawców MEMS do zastosowań w aplikacjach komercyjnych. W roku 2011 STMicroelectronics osiągnął imponujący, 81-procentowy wzrost przychodów MEMS na rynek elektroniki konsumenckiej; to najwyższy wzrost wśród firm czołowej dziesiątki rankingu. Obroty firmy na tym rynku skoczyły z 353.3 mln USD w roku 2010 do 638.7 mln USD w roku 2011. Zwiększył się także udział rynkowy francusko-włoskiego koncernu, który w roku 2011 ukształtował się na poziomie 30% (22% w roku 2010).

STMicroelectronics przoduje w światowym rankingu już od 2009 roku. Jest największym dostawcą akceletrometrów dla komórek, tabletów, laptopów i konsol, w których akcelerometry służą jako czujniki ruchu. Przede wszystkich jednak, STMicroelectronics jest wyłącznym dostawcą akcelerometrów i żyroskopów dla hitów Apple: iPhone, iPad czy iPod (Apple generuje ponad połowę obrotów STMicroelectronics na rynku MEMS). Poza Apple, STMicroelectronics w roku 2011 dostarczył również 15 milionów mikrofonów MEMS dla Nokii, Hewlett-Packard czy tajwańskiego giganta Asustek Computer Inc.

W ocenie analityków IHS, STMicroelectronics zawdzięcza swój sukces temu, iż jako jedna z pierwszych firm uwierzyła w rynkowy sukces MEMS, nawet kiedy jeszcze nikomu nie śniły się takie gadżety jak Wii. Drugim z czynników jest też elastyczność we współdziałaniu z partnerami z branży, zamiast zaciekłej walki: przykładem może być partnerstwo STMicro i Honeywell na rynku elektronicznych kompasów czy współpraca przy opracowywaniu mikrofonów z Omron.

Drugi w rankingu dostawców MEMS na rynek konsumencki za rok 2011 jest koncern Knowles. Dzięki osiągnięciu 42-procentowego wzrostu i sprzedaży na poziomie 270.9 mln USD, Knowles awansował z trzeciego miejsca w roku 2010. Specjalnością Knowles są mikrofony MEMS, w którym to segmencie firma cieszy się udziałem na poziomie 73%, obsługując takie firmy jak Samsung Electronics, Apple czy LG Electronics.

Numerem 3 jest Texas Instruments, który awansował z miejsca 4 w roku 2010. TI odnotował wzrost na rynku konsumenckim o 27%, do poziomu 204.6 mln USD. Głównym akceleratorem wzrostu są w przypadku TI piko projektory, w których amerykanie stosują własną, przodującą na rynku technologię digital light processing (DLP).

Z drugiego na czwarte miejsce spadło Avago, które jednak utrzymało pozycję lidera w segmencie filtrów akustycznych. Przychody Avago na rynku MEMS spadły z 207.3 mln USD w roku 2010 do 190.6 mln USD obecnie. Pierwszą piątkę, z przychodami na poziomie 142.8 mln USD (wzrost o 54%), zamyka InvenSense, podgryzający STMicro na rynku 3-osiowych żyroskopów, a także z sukcesem oferujący żyroskopy dwu, a nawet jedno osiowe.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-2