reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Anna Lewandowska Przemysł elektroniczny | 24 września 2015

Laserowy wykrywacz alkoholu

Naukowcy z WAT pracują nad urządzeniem wykrywającym opary alkoholu w samochodzie. Aby to sprawdzić nie trzeba będzie nawet zatrzymywać pojazdu.
- To będzie urządzenie do zdalnego wykrywania oparów alkoholu w poruszających się pojazdach. Nie można go jednak mylić z alkomatem, którego dzisiaj używają policjanci. Rola naszego urządzenia jest inna. Daje ono jedynie podejrzenie występowania alkoholu w samochodzie, który można skierować do szczegółowego sprawdzenia. Na podstawie wyniku tego badania nie można od razu karać kierowców - mówi PAP jeden z twórców urządzenia dr Jan Kubicki z Wojskowej Akademii Technicznej.

Urządzenie, ustawione z jednej strony drogi, będzie emitować dwie wiązki laserowe połączone w jednym torze. Wiązki prześwietlą przez boczne szyby przejeżdżający samochód i po odbiciu od reflektora ustawionego po drugiej stronie drogi, wrócą do urządzenia, padając na detektor. Jedna wiązka jest absorbowana przez alkohol, a druga nie. Porównanie wiązek daje informację, czy zakwalifikować samochodów do kontroli. - Wystarczą ułamki sekund, aby samochód, w którym unoszą się opary alkoholu zaklasyfikować do podejrzanych - opisuje rozmówca PAP.

Urządzenie wykryje nawet bardzo małe stężenie alkoholu, na poziomie 0,1 mg/l, aby zasygnalizować obecność alkoholu, ale będzie też możliwość regulacji progu czułości.

W prototypie zastosowano gazowy laser helowo-neonowy, który był najlepszy rozwiązaniem dostępnym na rynku w czasie prac nad urządzeniem. Teraz jednak naukowcy pracują nad nową wersją sprzętu, w której wykorzystywana jest nowa generacja laserów – lasery kaskadowe. - Na podstawie naszych wstępnych badań przypuszczamy, że w tej nowej wersji będzie można usunąć przedstawione mankamenty: urządzenie będzie małe i uniwersalne - zapowiada dr Kubicki..

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-2