reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 marca 2015

Polska wyrasta na regionalnego lidera start-upów

Już w czerwcu na Stadionie Narodowym zacznie działać największy akcelerator biznesu na naszym kontynencie. Pomieści nawet 850 start-upowców.
Polska ma wszelkie szanse ku temu, by stać się największym centrum przedsiębiorczości w regionie. Istnieje tu najbardziej rozległa w Europie sieć inkubatorów biznesu i powstaje najwięcej start-upów. Wkrótce młodzi przedsiębiorcy zyskają jeszcze jedno udogodnienie: w czerwcu 2015 roku w Warszawie powstanie wielki akcelerator biznesu o nazwie Business Link Narodowy, dysponujący biurkami, serwerowniami, laboratoriami i salami konferencyjnymi. Wszystko to na powierzchni ponad 5000 metrów kw., w jednym z największych biurowców stolicy – na Stadionie Narodowym.

- Sądzę, że Warszawa może stać się regionalnym centrum start-upowym – powiedział Polska.pl Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej i współzałożyciel Business Link Narodowy. – Od dawna gromadzą się tu młode polskie firmy związane z sektorem teleinformatycznym. Teraz oprócz najlepszych polskich start-upów chcielibyśmy przyciągnąć do nas również zagranicznych przedsiębiorców z tej branży, zwłaszcza tych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy zapewnić im wsparcie i możliwość wyjścia na inne globalne rynki – mówi specjalista.

- Powstający akcelerator na Stadionie Narodowym jest rzeczywiście ogromną szansą na ściągnięcie do Polski start-upów opartych na przełomowych rozwiązaniach, dających szanse na osiągnięcie komercyjnego sukcesu – mówi w rozmowie z Polska.pl dr Michał Bańka, dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) odpowiedzialny za rozwój ekosystemu start-upów w Polsce.

Business Link, który tworzy akcelerator na Stadionie Narodowym, jest organizatorem programu Ready To Go! Pozwala on start-upom zdobywać szlify w Dolinie Krzemowej, Szanghaju i Londynie. Teraz do polskich firm korzystających z tej oferty mogą dołączyć przedsiębiorcy z innych krajów, którzy przyjadą do nas rozwijać swój biznes z myślą o ekspansji na zagraniczne rynki. Obecnością swoich start-upów w nowym akceleratorze są zainteresowane m.in. Rumunia, Czechy, Słowacja czy Litwa.
- Wspólnie moglibyśmy zbudować silny start-upowy ekosystem Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki któremu będziemy mogli konkurować z takimi potęgami młodej przedsiębiorczości jak Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych czy Bangalore w Indiach – uważa Dariusz Żuk. – Chcemy, żeby nasz kraj kojarzył się ze start-upami, technologiami i nowoczesnością. Mam nadzieję, że dzięki akceleratorom Business Link uda się nam choć w części to osiągnąć – dodaje Dariusz Żuk.

Na ogromnej powierzchni Stadionu Narodowego start-upowcy mają znaleźć nie tylko dobre warunki do pracy biurowej. Celem zgromadzenia ich pod jednym dachem jest wyzwolenie synergii między nimi. Co-working ma ułatwić wymianę doświadczeń i tworzenie wspólnych projektów przez podmioty, które w innych warunkach w ogóle by się nie spotkały. Business Link Narodowy oferuje ponadto pomoc w sprawach związanych z podstawową obsługą firmy i zastrzyk wiedzy biznesowej dzięki treningom i spotkaniom z mentorami.

- System wsparcia dla start-upów bez akceleratorów byłby niepełny, a tym samym mniej efektywny – uważa dr Michał Bańka z PARP. - Należy zauważyć, że akcelerator to tak naprawdę jeden z pierwszych punktów kontaktu dla start-upowca ze środowiskiem biznesowym, a programy akceleracyjne w dużej mierze przyczyniają się do tego, czy taki start-up przeżyje w początkowym okresie i będzie w stanie pozyskać partnerów biznesowych, wyjść na nowe rynki.

Business Link Narodowy dołączy do sieci 10 akceleratorów biznesu działających w ramach AIP Business Link m.in. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście czy Poznaniu. Z akceleratorami związany jest również fundusz AIP Seed Capital oraz sieć około 50 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, dzięki którym od 2004 roku powstało 7 tys. firm, a obecnie funkcjonuje w nich ponad 1,5 tys. start-upów. W ramach AIP działają już projekty z Białorusi, Ukrainy czy Rumunii, co dowodzi, że organizacja ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na tak śmiałe przedsięwzięcie, jakim jest Business Link Narodowy.

---
Źródło: polska.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1