reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© david-alary-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 grudnia 2012

1,47 mld EUR grzywny za zmowę cenową

A jednak! Komisja Europejska nałożyła wysokie kary za zmowę dotyczącą cen kineskopów w latach 1996-2006.
Wśród ukaranych są tacy giganci jak: Philips (313,4 mln EUR), LG (295,6 mln EUR), Panasonic (157 mln EUR), Samsung (150 mln EUR), Technicolor (38,6 mln USD) i Toshiba (28 mln EUR). Firma Chunghwa uniknęła kary, ponieważ poinformowała o zmowie.

Co więcej, w oświadczeniu Komisja Europejska poinformowała, że było to jedno z najlepiej zorganizowanych przedsięwzięć mających na celu ustawianie cen. Zorganizowani w dwóch kartelach przedsiębiorcy stosowali takie praktyki antykonkurencyjne jak: ustalanie cen, podział rynku, koordynacja produkcji i wymiana poufnych wiadomości handlowych. Kartele działały na całym świecie, jeden z nich dotyczył kolorowych kineskopów montowanych w telewizorach, drugi – kineskopów stosowanych w monitorach komputerowych.

Producenci byli całkowicie świadomi łamania prawa, w dokumentach znalezionych w trakcie śledztwa można było m.in. odczytać ostrzeżenie o konieczności trzymania sprawy w tajemnicy, a nawet pouczenie o konieczności zniszczenia dokumentu po przeczytaniu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1