reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© num007-dreamstime.com Technologie | 23 kwietnia 2012

Polska nie potrafi wykorzystać potencjału branży elektronicznej! (cz.I)

Spośród PRL-owskich przedsiębiorstw, które zostały zlikwidowane po 1989 r., najgłębsza redukcja potencjału produkcyjnego dotknęła elektronikę – wynika z najnowszego raportu Polskiego Lobby Przemysłowego.
Polska branża elektroniczna utraciła wskutek likwidacji 17 dużych zakładów 55% majątku produkcyjnego, a wraz z tym ponad 43 tysiące miejsc pracy.

W ocenie Polskiego Lobby przemysłowego 'jest to zjawisko co do skali bez precedensu we współczesnej Europie i rażąco odbiega od tendencji dominujących w krajach rozwiniętych, gdzie upadały głównie zakłady w górnictwie i tradycyjnych gałęziach przemysłu ciężkiego, a nie jak u nas przemysły najbardziej nowoczesne'. Upadały firmy związane z przemysłem wysokich technik, a zatem nie można upatrywać przyczyny takiego obrotu sprawy w przestarzałych rozwiązaniach, czy braku rynków zbytu. Na ogólną liczbę 81 nowych zakładów high-tech odziedziczonych po PRL aż 31 zostało po 1989 r. zlikwidowanych. Taka skala likwidacji nie ma odpowiednika w innych dziedzinach przemysłu - zwraca uwagę PLP.

Część zakładów wysokich technologii zniknęła z naszego rynku za sprawą wrogiego przejęcia przez zachodnią konkurencję. Taki los spotkał m.in. wrocławskie zakłady komputerowe Elwro oraz Zakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych w Warszawie, w których - po wykupieniu przez Siemensa - zaawansowana technologicznie produkcja została zlikwidowana, większość załogi zwolniona, a w to miejsce utworzono centra dystrybucji produktów wytwarzanych w Niemczech.

Wysokie wskaźniki wzrostu produkcji w przemyśle elektronicznym (9-krotny) i informatycznym (15-krotny) w latach 1989-2009 są jednak częściowo zawyżone – oceniają eksperci PLP. Wzrost produkcji wynikał bowiem niemal całkowicie z montowania elementów importowanych i dostaw kooperacyjnych, wpływa na to również trudność realnej oceny ruchu cen w tych przemysłach. U nas bowiem notowano wzrost cen, podczas gdy w krajach zachodnich ich spadek. Samodzielnego przemysłu, opartego na własnych komponentach, w elektronice profesjonalnej i przemyśle informatycznym praktycznie nie mamy.

Za wysokim wzrostem produkcji w przemyśle elektronicznym kryje się natomiast wzrost produkcji elektroniki konsumpcyjnej, związany z inwestycjami zagranicznymi w produkcji i montaŜu telewizorów (Mława). Towarzyszył temu jednak głęboki spadek produkcji w elektronice profesjonalnej i produkcji sprzętu telekomunikacyjnego.
Źródło: Polskie Lobby Przemysłowe - raport

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1