reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WB Electronics Przemysł elektroniczny | 31 maja 2011

WBE, Radmor: plany polskich gigantów

WB Electronics z Ożarowa, gdyński Radmor i gliwicki Flytronic zbudują wspólnie powietrznego szpiega. Uruchomienie produkcji średnich samolotów rozpoznawczych o zasięgu do 300 km będzie próbą złamania monopolu izraelskich i amerykańskich dostawców zdalnie sterowanego sprzętu szpiegowskiego.
Na początku grudnia 2010 r. WB Electronics i Radmor zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której WBE objął 46.14% kapitału Radmoru i zobowiązał się do zainwestowania w firmę produkującą radiostacje 51 mln zł. W marcu 2011 r. zgodę na fuzję wydał UOKiK, przyzwalając tym samym na powstanie w Polsce centrum elektroniki wojskowej, kluczowego dla całej zbrojeniówki.

Już teraz ożarowskie WBE eksportuje i sprzedaje polskiej armii małe bezpilotowce FlyEye, a jego systemy łączności Fonet są w każdym rosomaku, nowych haubicach, wyrzutniach rakiet. Interkomy z WB Electronics trafiają do wojska w Szwecji, na Słowacji, Węgrzech i do Iraku. Licencję na cyfrowe fonety kupił w Ożarowie amerykański potentat wojskowej łączności Harris. 'Inżynierowie WBE uczestniczą też w innych projektach unowocześniania armii: budują  roboty pola walki, systemy kierowania ogniem Topaz, które dokonały już cyfrowej rewolucji w krajowej artylerii', donosi „Rzeczpospolita”.

Nie mniejszym zapleczem może pochwalić się gdyński Radmor, który ma w  ofercie ok. dziesięciu typów radiostacji przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Gdyńska firma zaopatruje w środki łączności armie krajów bałtyckich, sprzedaje licencje.

W połowie maja fuzja stała się urzędowym faktem. W nowej spółce zatrudnionych jest obecnie 600 pracowników i przewiduje się, że w tym roku osiągnie ona 200 mln zł przychodów.

300-osobowy zespół inżynierski niebawem stworzy największy w naszej części Europy ośrodek badawczy skoncentrowany na wojskowych innowacjach, informuje „Rzeczpospolitą” Piotr Wojciechowski, prezes WBE.

W zakładach Radmoru ulokowana zostanie seryjna produkcja radiostacji i interkomów Fonet, a WBE skupi się na budowaniu unikalnych systemów. Oprócz tworzonych przy współpracy z Flytronikiem bezpilotowców, powstaną: zdalnie sterowany pojazd inżynieryjny Marek (zaprojektowany razem z badaczami z WAT), robot transportowy Lewiatan, moździerzowy pocisk obserwacyjny Calineczka (tworzony z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia), komputerowe systemy kierowania ogniem.

W przyszłości nowa elektroniczna grupa będzie współdziałała także z Bumarem.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-2