reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESO Przemysł elektroniczny | 02 czerwca 2017

Polacy zbudują największy teleskop w historii

Budowa Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który posłuży m.in. poszukiwaniom form życia w kosmosie, właśnie się rozpoczęła. W zeszłym tygodniu w Chile odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod E-ELT. W budowie teleskopu biorą udział polskie firmy.
Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT – European Extremely Large Telscope) to przedsięwzięcie ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego, czyli międzyrządowej organizacji naukowo-technologicznej. Jednym z jej głównych zadań jest budowa potężnych naziemnych urządzeń obserwacyjnych, pomocnych w badaniach astronomicznych. Polska od 2015 roku jako kraj członkowski organizacji – może brać udział w konkursach i przetargach rozpisywanych przez ESO.

Poszukiwanie życia w kosmosie

Dzięki E-ELT, który zacznie obserwować niebo w 2024 roku, naukowcy zbadają planety podobne do Ziemi, będą poszukiwać na nich form życia, poznawać naturę ciemnej energii i ciemnej materii, a także obserwować wczesne etapy ewolucji wszechświata.

Urządzenie znajdzie się w gigantycznej obracającej się kopule o średnicy 85 metrów, której powierzchnia porównywalna jest z boiskiem piłkarskim, a dzięki prawie 40-metrowemu głównemu zwierciadłu – będzie największym optycznym teleskopem na świecie.

Polska wśród 15 krajów budujących ELT

W budowie teleskopu wezmą udział polskie firmy. Jedną z nich jest spółka SENER Polska, która będzie w pełni odpowiedzialna za zaprojektowanie, wykonanie, nadzór nad produkcją, integracją oraz testami czterech urządzeń dla dwóch zwierciadeł E-ELT, w tym dla największego w historii zwierciadła teleskopu astronomicznego o nazwie M2. Zadaniem urządzeń jest umożliwienie montażu, demontażu i bezpiecznego transportu zwierciadeł E-ELT. Mechanizmy będą wykorzystywane przy pierwszym transporcie zwierciadeł do Chile oraz później przez wiele lat, co najmniej raz na półtora roku, gdy zwierciadła będą demontowane z teleskopu i przewożone na okresowy przegląd i czyszczenie.Porównanie ELT z kościołem Mariackim w Krakowie (fot. ESO)

© Źródło: MNiSW

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1