Przemysł elektroniczny |
Partnerstwo PKP Informatyka oraz KZŁ z Politechniką Lubelską
Politechnika Lubelska oraz PKP Informatyka i Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy dnia 22 maja 2017 r. zawarły porozumienie o współpracy edukacyjnej i naukowo-badawczej.
Naukowcy i przedsiębiorcy będą pracować nad rozbudową funkcjonalności stacji ładowania pojazdów elektrycznych typu ecoMoto oraz opracują system ekspertowy do diagnostyki zespołów napędowych lokomotyw elektrycznych. Równie ważnym zagadnieniem będą kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i ochroną zasobów informacyjnych – podkreśla prof. Dariusz Czerwiński, dyrektor Instytutu Informatyki PL.
Na współpracy skorzystają także studenci. Będą oni mogli podejmować praktyki i staże w spółkach, będą również na bieżąco informowani o możliwościach zatrudnienia. – Doświadczenie zdobyte w czasie stażu w firmie przełoży się na szybsze znalezienie pracy, wyższe początkowe wynagrodzenie oraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy – przekonuje dr inż. Paweł Mazurek, prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.
Ponadto firmy będą uczestniczyć w organizowanych przez Politechnikę targach pracy. Spółki będą miały także możliwość przedstawienia wniosków w zakresie programów nauczania na wybranych kierunkach kształcenia i poszczególnych specjalnościach prowadzonych przez Politechnikę. – Włączanie przedsiębiorców w określenie potrzeb zawodowych oraz weryfikację wymagań kwalifikacyjnych jest dla uczelni szczególnie cenne. Partnerstwo w tym zakresie może przełożyć się na wspólne opracowywanie nowych lub modernizowanie istniejących programów kierunków studiów – wyjaśnia P. Mazurek.
Dzięki współpracy spółki będą mogły pozyskiwać wykwalifikowane kadry inżynierskie, korzystać z potencjału naukowo-badawczego Politechniki Lubelskiej, a także możliwości uczelni w zakresie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technicznych w obszarze elektrotechniki.
Źródło: Politechnika Lubelska