© kornwa dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Pierwsze polskie komponenty już w systemie Patriot
Bydgoski Teldat otrzymał od koncernu Raytheon kolejny kontrakt na dostawę zaawansowanych, wojskowych komponentów teleinformatycznych, przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot.
Pierwszy kontrakt, związany z opracowaniem na potrzeby unowocześnionego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, wskazanych mobilnych rozwiązań teleinformatycznych w wersji wojskowej, podpisany został we wrześniu 2014 roku. Zawarcie umowy poprzedziły cztery lata, podczas których firma Teldat została poddana audytowi przez właściwe instytucje z USA i Polski, a oferowane przez nią produkty – urządzenia systemu Jaśmin były m.in. przez ponad rok gruntownie badane i testowane w wyspecjalizowanych laboratoriach na terenie USA, w tym w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Zgodnie z zamówieniem z 2014 roku, inżynierowie Teldat zaprojektowali i przeprowadzili próby kwalifikacyjne ww. wysokospecjalistycznych komponentów, umożliwiających zbudowanie dla Patriotów w najnowszej wersji systemu łączności sieciocentrycznej. Etap projektowo-rozwojowy umowy zakończył się w grudniu 2015 roku i wtedy również ruszyła seryjna produkcja urządzeń spełniających wszystkie natowskie i amerykańskie normy obronne dla tego typu rozwiązań. Ma ona wyraźną tendencję rozwojową, bo już została zwiększona o blisko 100% - poinformował Teldat w komunikacie.
Po dostawie dwóch transz omawianych rozwiązań, koncern Raytheon złożył w Teldat zamówienie na kolejną, trzecią partię urządzeń, które trafią do państw – użytkowników systemu rakietowego Patriot. - Współpraca z firmą Raytheon pozwoliła nam dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła już obecnie drogę do rynków eksportowych 13 użytkowników systemu Patriot, co odbywa się i ma tendencję rozwojową, również z pożytkiem dla Skarbu RP, promocji Polski i Marki Polskiej w świecie - powiedział dr inż. Henryk Kruszyński, prezes zarządu Teldat.
Współpraca Teldat i Raytheon obejmuje następujące dziedziny:
- rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych (IP);
- sprzęt łącznościowy do celów wojskowych;
- oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli;
- integracja systemów, testy weryfikacyjne i walidacyjne (IV&V).