reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 10 października 2008

Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestycji outsourcingowych

Jak podaje PAIZ, w kolejnym rankingu opisującym tendencje w napływie inwestycji w centra BPO, przygotowanym przez Outsource Sri Lanka, Polska wyróżnia się jako lider w naszym regionie Europy.
PAIZ poinformował, iż wyniki raportu 50 outsourcing cities potwierdzają, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji outsourcingowych. Kryteria, według których stworzono ranking, dotyczyły: zasobów i jakości siły roboczej, w tym wykształcenia, kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ryzyka biznesowego, klimatu inwestycyjnego, stanu infrastruktury, jakości życia.
Dwa polskie miasta: Kraków i Warszawa znalazły się na wysokich miejscach tego zestawienia. Kraków zajął 5. miejsce (w 2007 roku była to 16. pozycja), a Warszawa - 28. Kraków wyprzedził w rankingu wszystkie inne miasta z Europy Środkowej i Wschodniej. Dla porównania, czeska Praga ulokowała się na 14. miejscu, a Budapeszt - na 25. Z krajów naszego regionu w rankingu znalazły się jeszcze cztery miasta: Bratysława (35.), Bukareszt (38.), Sofia (40.), Tallin (46.).
Polska zawdzięcza pozycję lidera ponad 10 tysiącom zatrudnionych w tej branży osób, głównie księgowym, finansistom, informatykom, kadrowym, logistykom. Są oni cenieni przez inwestorów, którzy ponadto wskazują na doskonałe położenie Polski w centrum Europy oraz wsparcie naukowe ze strony polskich uczelni. Polska jest też jedynym krajem, którego dwa miasta znalazły się w pierwszej trzydziestce rankingu 50 outsourcing cities, przy czym Kraków aż o 11 miejsc poprawił swoje notowania z ubiegłego roku. Drugim odnotowanym w zestawieniu miastem jest Warszawa.
Dzięki inwestycjom w centra BPO powstają miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem, tworzące wartość dodaną dla polskiej gospodarki. Projekty tego typu zajmują ważne miejsce w działalności PAIiIZ: wśród 32 projektów zakończonych przez Agencję w pierwszej połowie 2008 roku, 9 pochodziło z sektora BPO. Pod koniec września 2008 PAIiIZ prowadziła 12 projektów inwestycyjnych z branży centrów usług. Warto wymienić największe zakończone przez Agencję w tym roku projekty inwestycyjne typu BPO: firma ZenSar z Indii zainwestowała 1,8 mln euro w Gdańsku, zatrudniając 350 osób, natomiast niemiecki MAN zainwestował 560 tys. euro w Poznaniu i zobowiązał się do zatrudnienia 360 osób.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2