reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© elena duvernay dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 lipca 2016

Eksploatacja asteroid szansą dla polskich przedsiębiorców

Luksemburg dąży do eksploatacji bogactw naturalnych w przestrzeni kosmicznej. Polskie przedsiębiorstwa także chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu europejskiego górnictwa kosmicznego.
Rząd Luksemburga podpisał 13 czerwca 2016 roku porozumienie w sprawie objęcia 49 proc. udziałów w europejskim oddziale amerykańskiej spółki Planetary Resources, planującej eksploatację złóż na asteroidach. Jest to szansa dla polskich przedsiębiorstw, które liczą na nawiązanie współpracy z Luksemburczykami i oferują opracowane przez siebie nowoczesne technologie.

Luksemburg konsekwentnie dąży to tego, by stać się europejskim hubem, poprzez który będą realizowane projekty związane z eksploatacją bogactw naturalnych w przestrzeni kosmicznej. Na początek rząd Luksemburga przeznaczył na ten cel 200 mln EUR. W ramach tej strategii, w maju 2016 r. podpisano z inną amerykańską spółką – Deep Space Industries – porozumienie o utworzeniu wspólnego funduszu w celu finansowania badań nad wykorzystaniem złóż na bliskich Ziemi obiektach kosmicznych.

Polskie przedsiębiorstwa chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu europejskiego górnictwa kosmicznego. - Na działania Luksemburczyków oraz ich partnerów możemy patrzeć bezczynnie, mówiąc sobie, że to jest trudne i skomplikowane. Ale możemy też silną grupą już teraz wejść w ten biznes i być w czołówce europejskiej – mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes i współzałożyciel ABM Space, przedsiębiorstwa, które specjalizuje się m.in. w kosmicznej robotyce.
AMB Space jest inicjatorem utworzenia EX-PL (Polish Space Exploration and Resources Exploitation Group). Jest to grupa polskich podmiotów gospodarczych, które chcą nawiązać współpracę z rządem Luksemburga. W jej skład wchodzi 12 przedsiębiorstw: oprócz ABM Space także: Astronika, Cilium Engineering, Creotech, Genoa, GMV, Hertz Systems, ITTI, MURB Space, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Sauletech, Sybilla Technologies. Proponują one rozwiązania m.in. z dziedziny robotyki, analizy danych, optoelektroniki i systemów penetracyjnych.

- Eksploracja kosmosu to biznes przyszłości – nie da się inaczej. Ludzkość musi opuścić Ziemię. Albo sama, albo wysłać w przestrzeń roboty – mówi Mateusz Józefowicz. Józefowicz podkreśla, że Polacy mają do zaoferowania cenne umiejętności i technologie, np. znakomitą robotykę.

Dowodem kompetencji polskich przedsiębiorstw i naukowców jest udział w misji Rosetta, w ramach której po raz pierwszy w historii udało się miękko wylądować na jądrze komety. Polskie placówki badawczo-rozwojowe uczestniczyły w budowie modułu MUPUS, jednego z instrumentów badawczych lądownika, którego zadaniem było wwiercenie się w grunt komety. Dziełem polskich konstruktorów jest też Chomik – tzw. penetrator geologiczny, który miał prowadzić odwierty w gruncie księżyca Marsa, Fobosa (ta misja się nie powiodła z powodu problemów technologicznych z sondą Fobos-Grunt wkrótce po starcie).

- Współpraca z Luksemburczykami to nie tylko rozwój sektora R&D, ale także możliwość uczestnictwa w przyszłości w eksploatacji ogromnych zasobów – takich, jakie w Polsce nie występują, na przykład metali ziem rzadkich lub platynowców – dodaje Mateusz Józefowicz.

Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-2