reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 29 czerwca 2016

Wielowirnikowce do zadań specjalnych

Firma Neurosoft oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad inteligentnymi platformami do monitorowania trudno dostępnych miejsc.
Ponad 2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zyskała na swoje badania wrocławska firma Neurosoft. Uczestniczy w nich zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej kierowany przez dr. Bogusława Szlachetkę. Razem chcą stworzyć wielowirnikowiec z autonomicznym systemem do monitorowania miejsc trudno dostępnych jak zapory, tunele czy kopalniane wyrobiska.

Pracownicy Neurosoftu przy pomocy naukowców z Politechniki Wrocławskiej chcą stworzyć inteligentny wielowirnikowiec (czyli potocznie „dron”), który będzie przeprowadzał inspekcje obiektów infrastrukturalnych takich jak mosty, wiadukty czy rurociągi. Takie prace realizowane w sposób tradycyjny, czyli np. przez osoby z uprawnieniami do wspinaczki, które dokonują pomiarów, są drogie i czasochłonne. Bezzałogowiec Neurosoftu i PWr przeprowadzi je w znacznie krótszym czasie, taniej i bez utrudnień. Uczestnicy projektu Neurospace pracują bowiem nad autonomiczną i samouczącą się siecią sensorową, która zainstalowana na wielowirnikowcu będzie monitorowała obiekty i tworzyła ich przestrzenne modele.

Dużą zaletą wielowirnikowca ma być jego autonomiczność. - Nasz wielowirnikowiec będzie w stanie wystartować w kompletnie nieznanej dla siebie przestrzeni z zaznaczonym jedynie obiektem zainteresowania. Zmapuje teren dla swoich potrzeb, by mógł się w nim orientować, a jednocześnie zbierze dane potrzebne do wykonania modelu 3D tego konkretnego obiektu, czyli np. mostu albo wiaduktu – mówi dla Magazyny Pryzmat PWr dr Bogusław Szlachetko z Wydziału Elektroniki PWr, kierownik zespołu na Politechnice Wrocławskiej. Dron niezbędne do obrazowania dane pozyska z układu czujników: inercyjnych, ultradźwiękowych i laserowych.

Opracowane rozwiązanie będzie szczególnie pomocne w trudnodostępnych, a często i niebezpiecznych miejscach. Może służyć np. do sprawdzania stanu zapór, tam, tuneli, mostów i wiaduktów, a także ogromnych hal magazynowych, urządzeń przeładunkowych i dźwigów portowych. Pomoże również kopalniom – w monitorowaniu wyrobisk, terenów pokopalnianych i wielkogabarytowych maszyn wydobywczych, elektrowniom i elektrociepłowniom – w sprawdzaniu wiatraków, kominów czy turbin albo zarządcom dużych sieci przesyłowych – w monitorowaniu sieci energetycznych, gazociągów czy ropociągów.

Firma Neurosoft została założona na początku lat 90. przez absolwentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej. W projekcie Neurospace zespół dr Szlachetki będzie odpowiedzialny za opracowanie systemu antykolizyjnego i autonomicznego lotu, natomiast pracownicy Neurosoftu zajmą się opracowaniem systemu naziemnego i wykorzystaniem produktu do konkretnych rozwiązań. Neurospace ma być gotowe do grudnia 2017 r. Platforma będzie miała rozpiętość około metra i będzie w stanie unieść pięć kilogramów aparatury.


Źródło: Magazyn Pryzmat Politechniki Wrocławskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-1