reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© filipefrazao84 dreamstime.com_ Przemysł elektroniczny | 27 czerwca 2016

Brexit sprzyja eksporterom

- Dzisiejszymi beneficjentami brexitu są na pewno eksporterzy, którym sprzyja osłabienie złotego - uważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities.
Słowa analityka potwierdzają prezesi tych giełdowych spółek, których większość przychodów pochodzi z eksportu. Dla Akcjonariat.pl sytuację na rynku skomentowali m.in. szefowie Groclinu, Sonela i VIGO System.

- Właściwie 100 proc. naszej sprzedaży to eksport, i to w euro. Więc dzisiejsze kursy nam niezmiernie sprzyjają – podkreśla Andre Gerstner, prezes Groclinu.

- 60 proc. eksportu mamy w dolarze amerykańskim. Więc dla nas krótkoterminowo dzisiejsze kurs złotego to bardzo dobra wiadomość. Co będzie dalej zobaczymy. Rynek nie lubi niepewności – stwierdza Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonel S.A.

- Zmiana kursu euro jest dla nas pozytywną informacją. Wielka Brytania nie jest naszym rynkiem bezpośrednio, więc problemów organizacyjnych czy przychodowych nie będzie – mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO System. W 2015 r. 91 proc. przychodów VIGO System pochodziło z eksportu.

- Dzisiejszymi beneficjentami brexitu są na pewno eksporterzy, którym sprzyja osłabienie złotego. W perspektywie krótkoterminowej nie mogą narzekać spółki działające w sektorze automotive, takie jak np. Groclin czy IZO-BLOK, które gros swoich kontraktów rozliczają w euro. Z innych branż w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Sonel, który ma istotną ekspozycję na dolara. To w krótkim terminie. W średnim sytuacja wcale nie musi wyglądać tak różowo. Brexit może zapoczątkować szereg zawirowań w Unii Europejskiej. Ucierpieć może budżet unijny, a to na pewno przełoży się na wyniki spółek działających np. w sektorze rolniczym - mam tu na myśli Ursusa czy Wielton. Bardzo trudno prognozować co się wydarzy w dłuższej perspektywie, za dwa-trzy lata – wyjaśnia Michał Sztabler, analityk Noble Securities.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 24 2016 12:18 V7.3.2-1