reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firaxissmooke dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 kwietnia 2016

750 mln PLN na innowacyjność dla MŚP

Wczoraj rozpoczął się nabór wniosków do nowej edycji „szybkiej ścieżki”, jednego z flagowych programów NCBR. Do zgarnięcia jest 750 mln PLN.
750 mln złotych dla przedsiębiorców, minimum formalności, aplikowanie o środki wyłącznie drogą elektroniczną, około 60 dni na wydanie decyzji o dofinansowaniu – to założenia „szybkiej ścieżki” dla MŚP. Nowatorska formuła służy wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców we współpracy z uczelniami i zespołami badawczymi.

– Badania prowadzone są na uczelniach, zaś inwestycje to domena przedsiębiorców. Połączenie tych dwóch obszarów to klucz do sukcesu. Nauka i biznes powinny się przenikać, wspólnie tworząc trzon rozwoju polskich innowacji. Jesteśmy na dobrej drodze, czego dowodzi niesłabnące zainteresowanie programem „szybka ścieżka”. Dlatego ogłaszamy kolejną jej edycję skierowaną do sektora MŚP – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W ramach „szybkiej ścieżki” przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. „Krajowych inteligentnych specjalizacji”. Poziom dofinansowania sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. Nowy nabór wniosków dla MSP rozpoczął się 4 kwietnia i potrwa do 29 lipca 2016 r. Duże firmy będą mogły starać się o dofinansowanie projektów od 1 czerwca do 11 lipca 2016 r.

NCBR podsumowuje przy okazji zeszłoroczną edycję „szybkiej ścieżki”. Przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące projektów o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu. Wśród dotychczasowych beneficjentów „szybkiej ścieżki” są takie przedsiębiorstwa jak: SAULE Technologies założona przez Olgę Malinkiewicz, twórczynię rewolucyjnej technologii perowskitowej; VIGO System, producent detektorów podczerwieni m.in. łazika marsjańskiego Curiosity, czy CT Adventure specjalizujący się w technologiach z użyciem podczerwieni.

SAULE Technologies pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem technologii perowskitowej, dzięki której ogniwa fotowoltaniczne produkujące energię elektryczną będzie można nadrukowywać na cienką folię i umieszczać w telefonach komórkowych czy na ścianach budynków. Wsparcie przyznane przez NCBR na ten projekt było najwyższe w dotychczasowej historii „szybkiej ścieżki” dla MŚP.

Firma VIGO System otrzymała natomiast dofinansowanie na opracowanie technologii powtarzalnego wytwarzania niezawodnych detektorów podczerwieni do zastosowań w energetyce, ochronie środowiska i petrochemii.

CTAdventure dzięki wsparciu z „szybkiej ścieżki” razem z wybranymi uczelniami wyższymi ma stworzyć narzędzie umożliwiające lekarzom szybką, wydajną oraz rzetelną analizę nagrań pochodzących z badań endoskopowych za pomocą autorskich algorytmów przetwarzania obrazów.

Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-1