reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 marca 2016

noviLET pracuje nad przełomowym tomografem

Opracowywane przez naukowców z firmy noviLET urządzenia umożliwią sprawdzenie, kiedy terapia nowotworowa jest najbardziej skuteczna.
Oczywiście to tylko jeden z aspektów flagowego projektu realizowanego przez poznańska firmę noviLET. Przedsięwzięcie zakłada opracowanie tomografu i spektrometru Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego (EPR) oraz Podwójnego Rezonansu Protonowo-Elektronowego (PEDRI) – bo tak brzmi pełna nazwa opracowywanych urządzeń. Główne zastosowanie takiego sprzętu to właśnie wspomaganie badań nad terapiami nowotworowymi.


- Mamy duże doświadczenie w tomografii EPR i zajmowaliśmy się już budową tego typu urządzeń. Zespół wywodzi się ze środowiska naukowego, to pracownicy uniwersytetów i politechnik; elektronicy, matematycy, i inni specjaliści najwyższej klasy, z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem – podkreśla dr Tomasz Czechowski, wiceprezes firmy noviLET.
Poparcie jego słów znajdujemy w faktach. Firma powstała zaledwie w 2014 roku, jako start-up, i już udało się jej zdobyć dofinansowanie na prawie 80% wartości projektu, który ma kosztować 4,9 mln PLN. Temat zadania brzmi następująco: „Budowa prototypowych tomografów i spektrometrów Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego (EPR) oraz Podwójnego Rezonansu Protonowo-Elektronowego (PEDRI) wykorzystujących zmodyfikowane metody fali ciągłej oraz przejść nagłych do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań nad terapiami nowotworowymi.” O co chodzi?

– Pracujemy nad tomografem EPR, który będzie obrazował nie anatomię, ale funkcjonalność badanego obiektu, czyli stan metaboliczny. Dowiemy się zatem więcej na temat tego, jak działa organ, zamiast poznać tylko informacje o tym, jak wygląda – wyjaśnia dr Czechowski. Tomograf będzie mierzył bezpośrednio stężenie tlenu. To znana w nauce metoda wykrywania zmian nowotworowych, ponieważ guzy nowotworowe powstające w organizmie mają zdecydowanie mniej tlenu niż zdrowe tkanki. Co więcej, ilość tlenu w guzie wpływa na powodzenie radioterapii, ponieważ im mniej tlenu w komórkach poddawanych radioterapii, tym większa powinna być dawka promieniowania.

Problem w tym, że chociaż medyczne znaczenie stężenia tlenu w tkankach jest doskonale znane, w tym przypadku technologia nie nadąża za nauką, ponieważ na świecie nie ma urządzeń pozwalających na szybkie badanie bezpośredniego stężenia tlenu w dużych obiektach. I właśnie na tym polu zamierzają wykazać się naukowcy z noviLET-u. – Obecnie na rynku są urządzenia, które mogą mierzyć stężenie tlenu w bardzo małych obiektach (do 2 cm) i wolno. Nasz aparat będzie mógł analizować obiekty o wielkości do 6 cm i będzie robił to szybko – czas badania wyniesie kilka, najdalej kilkanaście minut, co jest akceptowalne, w przeciwieństwie do kilkunastu godzin czy całego dnia. Czas jest tu kluczowy, bo przecież nasz organizm nieustannie się zmienia. Możemy wstrzymać oddech, ale nie zatrzymamy procesów zachodzących w żywych tkankach – opowiada wiceprezes spółki.

Badacz dodaje, że obrazowanie zmian w czasie również jest niezwykle interesujące, ponieważ na podstawie takich informacji można pozyskać przydatne informacje, np. o typie nowotworu.

Rozwiązanie poznańskich badaczy będzie pierwszym urządzeniem tego typu na rynku. Projekt został zaplanowany na trzy lata.

Komercjalizacja nowego tomografu to główne zadanie noviLET-u, ale nie jedyne. – Mamy oczywiście plany innych konstrukcji. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu takich pomysłów rodzi się bardzo dużo i to nie tylko z branży elektroniki medycznej – zdradza dr Tomasz Czechowski, ale jak na razie odmawia wyjawienia jakichkolwiek szczegółów. Zapytamy zatem następnym razem.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1