reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Przemysł elektroniczny | 24 lutego 2016

Intel wyznacza drogę do 5G

Nokia, Ericsson, LG Electronic – to tylko trzy przykłady firm, z którymi współpracuje Intel by wspólnie tworzyć podstawy sieci 5G.
Przy okazji tegorocznego Mobile World Congress, które odbywa się w Barcelonie, Intel poinformował o nowych umowach partnerskich i produktach, dzięki którym możliwe staje się stworzenie szybszych, bardziej inteligentnych i wydajnych sieci bezprzewodowych 5G. Sieci tego typu otworzą przed użytkownikami całe spektrum nowych możliwości i doświadczeń – zapewnia firma w komunikacie.

Sieciom bezprzewodowym stawiane są obecnie wyjątkowe wymagania: mówimy o urządzeniach wbudowanych w sprzęt sportowy, dronach wyposażonych w funkcje zapobiegania kolizjom, inteligentnych pojazdach czy inteligentnych miastach, a także o łączeniu różnych „przedmiotów” ze sobą, z użytkownikami i chmurą.

- Miliardy coraz bardziej inteligentnych i ściślej ze sobą połączonych urządzeń, spersonalizowane usługi przetwarzania dużych ilości danych oraz aplikacje działające w chmurze zmuszają nas do tworzenia bardziej wydajnych i inteligentnych sieci – powiedziała Aicha Evans, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Communication and Devices Group. – Przejście na technologię 5G pozwala połączyć mechanizmy komunikacyjne i systemy obliczeniowe. To fundamentalna zmiana w naszej branży. Bez wątpienia jeśli chcemy w przyszłości umożliwić opracowywanie innowacyjnych rozwiązań już teraz musimy stworzyć podstawy działania sieci 5G.

Współpraca branżowa

Intel podkreśla, że współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami działającymi na rynku systemów mobilnych, aby stworzyć rozwiązania, dzięki którym sieci 5G staną się w przyszłości powszechnie dostępne. Wymienia przy tym następujące firmy:
 • Ericsson i Intel wraz z operatorami mobilnymi pracują nad rozwiązaniami 5G i prowadzą wspólne testy, co stanowi rozszerzenie dotychczasowej współpracy partnerskiej w dziedzinie transformacji sieci, chmur obliczeniowych i Internetu rzeczy.

 • KT i Intel w roku 2018 zaimplementują testową infrastrukturę 5G. Pozwoli ona opracować i zweryfikować technologię bezprzewodową 5G i powiązane z nią urządzenia oraz platformy sieci wirtualnych, a także wykonać wspólne prace standaryzacyjne.

 • LG Electronics i Intel opracują technologię bezprzewodową 5G przeznaczoną dla samochodów nowej generacji i przeprowadzą jej pilotażowe wdrożenie.

 • Nokia i Intel wspólnie pracują nad stworzeniem wstępnych wersji standardów technologii radiowych i rozwiązań sieciowych 5G, dzięki czemu możliwa będzie szybka implementacja klientów mobilnych 5G i infrastruktury bezprzewodowej, a także mechanizmów współdziałania technologii radiowych 5G. Pozwolą one zrealizować wymagania dotyczące komunikacji urządzeń w nowoczesnych sieciach bezprzewodowych.

 • SK Telecom i Intel w roku 2016 będą zajmować się opracowywaniem i weryfikacją urządzeń mobilnych oraz rozwiązań sieciowych 5G, a także urządzeń obsługujących technologię Licensed Assisted Access (LAA) w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości. Dzięki systematycznej współpracy w obszarze technologii 5G możliwy stał się również rozwój technologii dostępu radiowego, m.in. komórek typu „anchor-booster” i masowej transmisji MIMO, pozwalających jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość sieci bezprzewodowych 5G.

 • Verizon i Intel prowadzą testy operacyjne rozwiązań bezprzewodowych 5G w ramach inicjatywy Verizon 5G Technology Forum*. Celem prac jest wykazanie przydatności pasma fal milimetrowych, które pozwala uzyskać szybkość i przepustowość transmisji danych o rząd wielkości większe niż w przypadku obecnie funkcjonujących sieci komórkowych, do realizacji szybkich bezprzewodowych połączeń wysokiej jakości w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.

Prototypowanie 5G

Intel oferuje platformy i uczestniczy we wspólnych przedsięwzięciach branżowych zmierzających do stworzenia wstępnych prototypów rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju sieci 5G i ułatwią ich wdrożenie. Mobilna platforma testowa 5G Intela to wydajne środowisko programistyczne, umożliwiające szybszą integrację i testowanie urządzeń 5G oraz bezprzewodowych punktów dostępowych. Intel wspólnie z operatorami z wielu krajów pracuje aktualnie nad tworzeniem, prototypowaniem i testowaniem rozwiązań 5G z wykorzystaniem tej nowej platformy.

Produkty do obsługi komunikacji bezprzewodowej

Intel dostarcza także rozwiązania do komunikacji bezprzewodowej przeznaczone do różnych smartfonów, tabletów, komputerów i urządzeń IoT. A wśród nich:
 • Rozwiązania komunikacyjne zaprojektowane z myślą o Internecie rzeczy:

  – Intel® Atom™ x3-M7272 to bezprzewodowa platforma komunikacyjna przeznaczona do zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, zdolna do obsługi zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, takich jak zapory sieciowe i inspekcja pakietów.

  – Modem Intel® XMM™ 7115 obsługuje pierwsze dostępne na rynku urządzenia oparte na technologii Narrowband IOT (NB-IOT).

  – Modem Intel XMM 7315 stanowi połączenie modemu LTE i procesora aplikacji w ramach jednego układu scalonego. Obsługuje zarówno komunikację LTE kategorii M (LTE-M), jak i komunikację zgodną ze standardem NB-IOT. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku punktów końcowych wymagających dużego zasięgu, niskiego zużycia energii i niskich kosztów.

  – Modem Intel® XMM™ 6255M zapewnia stabilną komunikację 3G w trudnych środowiskach. Ma o 20% mniejsze rozmiary niż urządzenia poprzedniej generacji, a przy tym jest najmniejszym na rynku autonomicznym modemem 3G. Umożliwia komunikację między różnorodnymi, niepołączonymi do tej pory urządzeniami, a w konsekwencji szybkie przejście na nowy model sieci bezprzewodowej.

  – Modem LTE Intel® XMM™ 7120M stanowi idealne rozwiązanie w przypadku aplikacji do komunikacji między urządzeniami. Obsługuje szeroką gamę zastosowań w ramach Internetu rzeczy, takich jak monitorowanie bezpieczeństwa, inteligentna infrastruktura pomiarowa, monitorowanie zasobów i automatyka przemysłowa.

 • Komunikacja LTE w smartfonach, tabletach i komputerach PC — modem Intel XMM 7480 umożliwia obsługę środowisk wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. gier przeznaczonych dla wielu graczy i rzeczywistości wirtualnej, co zapewnia bezproblemowe połączenia klasy LTE Advanced i szybkość pobierania danych dochodzącą do 450 Mb/s. Modem Intel XMM 7480, który będzie dostępny na rynku na całym świecie, obsługuje równocześnie co najmniej 33 pasma LTE w ramach jednego urządzenia, czyli więcej niż inne modemy LTE, a także poczwórną agregację częstotliwości w paśmie TDD i FDD.


Źródło: Intel

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-2