reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© binoculars_andres Przemysł elektroniczny | 20 stycznia 2016

WEF: Czwarta rewolucja przemysłowa odmieni rynek pracy

Według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), upowszechnianie się robotów i sztucznej inteligencji spowoduje likwidację 5,1 mln etatów do 2020 roku w 15 najbardziej rozwiniętych krajach.
Mamy kolejną odpowiedź na wciąż przywoływane pytanie: czy roboty zabiorą nam pracę? Tym razem prognozy stawiane przez ekspertów WEF są złe: robotyzacja zabierze 7,1 mln miejsc pracy, a utworzy 2 mln etatów, co na czysto daje nam utratę ponad 5 mln stanowisk. Przeprowadzona analiza dotyczyła 15 krajów świata, które odpowiadają za 65% światowej siły roboczej. Raport WEF skupia się na wyzwaniach, jakie przynoszą nowoczesne technologie. Widocznym rezultatem szybko następujących zmian jest automatyzacja, sprawiająca, że obecność człowieka staje się zbędna i to w przeróżnych branżach: od produkcji po służbę zdrowia. Dwie trzecie utraconych miejsc pracy dotyczy stanowisk w biurach i administracji, w związku z przejmowaniem przez inteligentne maszyny obowiązków człowieka. Raport WEF (The World Economic Forum – Światowe Forum Ekonomiczne) „Future of jobs” stwierdza, że automaty będą zastępowały człowieka właściwie w każdej branży, chociaż zjawisko to będzie występowało z różnym natężeniem. Największy negatywny wpływ dotknie sektor medyczny, ze względu na szybki rozwój telemedycyny, a kolejne najbardziej zagrożone obszary to energetyka oraz finanse.

Tegoroczne, 46. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w Davos rozpoczyna się dzisiaj. Tematem przewodnim ma być “czwarta rewolucja przemysłowa”, który obejmie takie kwestie jak: robotyka, nanotechnologia, druk 3D i biotechnologia.

Źródło: Reuters

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-2