reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© handmadepictures dreamstime.com Rynki | 08 stycznia 2016

Technologia RFID UHF będzie się upowszechniała

Smart Technology Group opracowało raport na temat technologii RFID UHF w Polsce w 2015 roku.
Według firmy, tym, co najbardziej utrudniało upowszechnienie technologii RFID UHF i skutecznie ograniczało ilość jej wdrożeń, była obawa przedsiębiorców przed zainwestowaniem we wciąż mało znane rozwiązanie. Mimo, że w 2015 roku liczba wdrożeń RFID UHF zwiększyła się wyraźnie w porównaniu z poprzednimi latami, to wciąż brakowało spektakularnych przykładów wykorzystania RFID UHF, mogących stanowić inspirujący przykład dla polskiego biznesu – oceniają eksperci Smart Technology Group. Możliwe jednak, że właśnie nadchodzący rok przyniesie zmiany, ponieważ liczba zainteresowanych tą technologią rośnie.

Według ekspertów z Smart Group Technology, jak na razie branżami, które w 2015 roku najskuteczniej przekonały się o zaletach RFID UHF były: retail, kontrola dostępu oraz turystyka. Dla retailu liczyły się oszczędności uzyskane dzięki optymalizacji zarządzania łańcuchem dostaw oraz lepsza obsługa klienta. Jeśli chodzi o sektor kontroli dostępu, to najaktywniejsze były przyzakładowe działy BHP, w których technologia RFID umożliwia lokalizację pracowników w czasie rzeczywistym (tzw. Real Time Location System). Natomiast branża turystyczna coraz chętniej wykorzystuje RFID UHF do ułatwienia turystom zwiedzania obiektów kultury. Jednym z liderów takich rozwiązań jest bydgoskie Exploseum, gdzie odwiedzający mogą poruszać się po kompleksie starych fabryk i podziemnych schronów bez przewodnika, wyposażeni jedynie w identyfikatory w formie smyczy, otwierające drzwi do poszczególnych budynków.

Według raportu Smart Technology Group, zwiększa się zarówno poziom wiedzy na temat RFID UHF, jak i liczba źródeł informacji na ten temat. Wcześniej materiały tłumaczące zasady działania RFID UHF można było znaleźć głównie u zagranicznych producentów, natomiast w 2015 roku regularnie pojawiały się polskie artykuły dotyczące RFID UHF, a podczas wydarzeń branżowych można było porozmawiać o tej technologii z ekspertami.

Technologicznie polskie RFID UHF stoi na światowym poziomie – podkreśla Smart Technology Group. - Wbrew obawom pewnej części środowiska przedsiębiorców, polskie rozwiązania technologiczne nie tylko mogą śmiało konkurować z zachodnią konkurencją, ale jeszcze je przewyższają. Przykładem jest opracowany i produkowany w Polsce SMART RFID, czyli pierwsze na świecie rozwiązanie łączące zalety technologii RFID UHF, Bluetooth, WiFi, GPRS oraz ZigBee. Co więcej, z polskich rozwiązań korzystają także zagraniczni przedsiębiorcy – pisze firma w swoim raporcie.

W Polsce znakomita większość przykładów wykorzystania RFID UHF dotyczy sektora prywatnego. W krajach zachodnich rządy są często traktowane jako najlepsi zleceniodawcy: kontrakty z nimi dotyczą rozbudowanych, wieloletnich zleceń. W Polsce takich projektów wciąż brak – kończy raport Smart Technology Group.

Źródło: Smart Technology Group

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 20 2018 13:29 V9.1.4-1