reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA Przemysł elektroniczny | 21 grudnia 2015

HECATE zwycięzcą konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej

Projekt misji eksploracji Księżyca opracowany m.in. przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w prestiżowym konkursie ESA Moon Challenge.
Za najlepszy projekt misji eksploracji Księżyca ESA uznała HECATE (Human Exploration of Cis-lunar space via Assets Tele-operated from EML2). Stworzyło go 14 studentów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA i Polski. Przedstawicielami naszego kraju w zespole byli Dorota Budzyń, Agata Mintus i Szymon Gryś, wszyscy z Politechniki Wrocławskiej, na co dzień działający w grupie Space is More – czytamy w Magazynie “Pryzmat” Politechniki Wrocławskiej. W konkursie brało udział ponad 20 międzynarodowych zespołów z całego świata.

Projekt HECATE zakłada umieszczenie załogowej stacji kosmicznej w punkcie libracyjnym Księżyca EML2. To miejsce, w którym przyciąganie Ziemi i Księżyca się równoważy, a zatem stacja przy minimalnym zużyciu energii utrzyma tam swoją pozycję w przestrzeni. Ze stacji umieszczonej w tym miejscu astronauci mogliby swobodnie sterować robotami na powierzchni Księżyca. Nie musieliby polegać na przekazie z ziemskich satelitów, który ma zawsze sekundę opóźnienia, ani liczyć się z zanieczyszczeniami radiowymi.

Studenci w swojej misji zaplanowali użycie czterech łazików: dwóch do pobierania próbek, jednego będącego drukarką 3D i jednego z dwoma ramionami robotycznymi (do prac wymagających większej precyzji).

Projektowaniem łazików zajęła się Dorota Budzyń (Wydział Mechaniczny PWr). Szymon Gryś (Wydział Elektroniki) odpowiadał za projekty rakiet, a Agata Mintus (Wydział Architektury) przygotowywała wizualizacje, które pomagały całej międzynarodowej grupie orientować się, jak wyglądają wymyślone przez ich kolegów rozwiązania.

Źródło: Pryzmat

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2