reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PIT-RADWAR Przemysł elektroniczny | 17 grudnia 2015

Miliardowy kontrakt PIT-RADWAR

Wczoraj, 16 grudnia, podpisano umowę pomiędzy PIT-RADWAR SA a Skarbem Państwa - Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych POPRAD.
Umowa przewiduje dostawę 77 zestawów POPRAD. Wartość kontraktu to 1 083 mln PLN. Program będzie realizowany w latach 2018–2021.

Podstawowym zadaniem systemu POPRAD będzie osłona ważnych obiektów, zgrupowań sprzętu i ludzi przed uderzeniami różnego rodzaju środków napadu powietrznego. System ten wejdzie w skład budowanego systemu obrony przeciwlotniczej kraju krótkiego zasięgu.

Negocjacje w sprawie zakupu zestawów były wynikiem zaproszenia które 24 sierpnia br. wystosował do firmy PIT-RADWAR Inspektorat Uzbrojenia. Zamówienie będzie realizowane w trybie zamkniętym. Pozyskanie zestawów POPRAD zostało ujęte w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych – informuje PIT-RADWAR w komunikacie.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD uzbrojony jest w rakiety bardzo krótkiego zasięgu GROM/PIORUN i przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach. Poprzez współpracę z systemem rozpoznania i posiadaniem autonomicznego pasywnego systemu wykrywania i śledzenia celów zestaw jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw posiada wysoką manewrowość. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej. Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających.

W skład SPZR POPRAD wchodzą następujące elementy:
  • opancerzony pojazd bazowy,
  • zintegrowana głowica śledząco-celownicza, zawierająca: cztery wyrzutnie rakiet, sensory optoelektroniczne (kamerę termalną, kamerę światła dziennego i dalmierz laserowy) oraz urządzenie IFF (identyfikacji swój–obcy),
  • system automatycznego, optoelektronicznego śledzenia celu,
  • system nawigacji inercjalnej zintegrowany z GPS,
  • system łączności radiowej i przewodowej,
  • system kierowania ogniem,
  • układy zasilania.
Jednostka ognia zestawu POPRAD składa się z 4 rakiet gotowych do użycia, zamontowanych na głowicy oraz rakiet zapasowych (w skrzyniach). Załogę SPZR POPRAD stanowią dwie osoby: operator i kierowca.Producentem systemu POPRAD jest warszawska spółka PIT-RADWAR SA należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. PIT-RADWAR jest dostawcą systemów radiolokacyjnych i systemów uzbrojenia oraz liderem branży systemów C4ISR. Spółka od kilkudziesięciu lat prowadzi prace badawcze rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty PIT-RADWAR znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także na wyposażeniu armii zagranicznych.

Źródło: © PIT-RADWAR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2