reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Anna Lewandowska Przemysł elektroniczny | 19 listopada 2015

SatBałtyk – satelitarny monitoring Bałtyku

System satelitarnego monitoringu środowiska Bałtyku pod nazwą „SatBałtyk” zrealizowany w ramach PO Innowacyjna Gospodarka już działa i jest dostępny dla użytkowników.
SatBałtyk umożliwia określanie stanu i prognozowanie zmian środowiska Morza Bałtyckiego i postępującego zanieczyszczania jego wód rożnymi substancjami. System działa w oparciu o nowatorskie techniki satelitarne, wsparte odpowiednimi modelami matematycznymi procesów zachodzących w tym morzu. System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego. Dane uzyskuje się zarówno na podstawie obserwacji z poziomu satelitarnego, jak i z bezpośrednich pomiarów w środowisku.

W systemie SatBałtyk wykorzystuje się specjalnie stworzoną infrastrukturę pomiarową złożoną z różnych urządzeń „podsatelitarnych”. Obejmuje ona boje i platformy pomiarowe, stacje terenowe i laboratoria specjalistyczne wyposażone w wysokiej jakości aparaturę pomiarową. Okresowo korzysta się także ze statków badawczych instytucji tworzących Konsorcjum SatBałtyk

Jak podkreślają twórcy projektu, w pewnym sensie najcenniejszych danych „podsatelitarnych” o środowisku morskim dostarczają autonomiczne boje pomiarowe. Wyposażenie tych boi to między innymi szereg czujników do pomiarów nad i pod powierzchnią wody, systemy do transmisji danych pomiarowych oraz baterie zasilające aparaturę. Dla przykładu boja SatBałtyk 1, skonstruowana i zbudowana specjalnie do kontrolnych pomiarów „podsatelitarnych”, wyposażona jest w liczne mierniki, takie jak stacja meteorologiczna wraz z czujnikami natężenia promieniowania słonecznego, i liczne czujniki mierzące parametry fizyczne, chemiczne i jakość wody morskiej oraz dopływ energii promieniowania na głębokościach 1 m i 5 m. Jest to w sumie ok. 20 najwyższej klasy urządzeń pomiarowych.Boja pomiarowa SatBałtyk 1 zakotwiczona w Zatoce Gdańskiej

Dane zebrane dzięki systemowi SatBatłytk mogą być pomocne w wypełnieniu przez nasz kraj zobowiązań wynikających z międzynarodowych konwencji i regulacji prawnych, zobowiązań dotyczących ochrony i obligatoryjnego monitorowania tego środowiska, w tym monitorowania procesów wpływających na klimat w naszym regionie Europy.
Realizatorami systemu są Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

© Konsorcjum SatBałtyk

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2017 20:07 V8.3.0-1