reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EIT+ Przemysł elektroniczny | 19 października 2015

EIT+: koniec inwestycji, czas na innowacje

Wrocławskie centrum bio- i nanotechnologii rozpoczyna etap samodzielnej działalności, nastawionej na integrację nauki i przemysłu.
- Obecnie dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Od początku Kampus miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem – powiedział prezes Centrum prof. Jerzy Langer. EIT+ ma już na koncie sukcesy w opracowywaniu innowacyjnych technologii. Przykładem są dwa olbrzymie projekty: BIOMED i NANOMAT, prowadzone równolegle z procesem inwestycyjnym. – Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ogromnej rzeszy osób – ponad 300 pracowników naszej firmy i blisko 1000 współpracowników – wybitnych naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów PAN, w 59 zadaniach badawczych opracowano kilkadziesiąt nowych technologii. Blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, a 8 z nich opatentowano – podkreśla atarzyna Dorywała, wiceprezes Zarządu EIT+.

Wrocławski Kampus Pracze od początku miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem. W Kampusie w ciągu 4 lat powstało ponad 20 tys. m kw. przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i technologiczny. To tutaj zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów. We wrześniu tego roku Kampus powiększył się również o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu cleanroom przeznaczony dla mikro i optoelektroniki. Będą tam prowadzone badania z użyciem najnowocześniejszego klastra technologii wytwarzania nanostruktur metodami epitaksji MBE (osadzanie warstw za pomocą wiązek molekularnych), MOCVD (osadzanie związków metaloorganicznych z fazy gazowej) oraz formowania struktur funkcjonalnych przy pomocy litografii jonowej i elektronowej oraz najbardziej zaawansowanej charakteryzacji strukturalnej. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia w klasach czystości od ISO5 do ISO7 o powierzchni użytkowej blisko 400 m kw.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ mocno nastawia się także na kooperację z zewnętrznymi podmiotami, czego przykładem mogą być wspólne plany badawcze z KGHM czy współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Partnerem EIT+ jest także Agencja Rozwoju Przemysłu, z którą w zeszłą środę podpisano ramową umowę o współpracy. – Chcemy efektywnie wykorzystać infrastrukturę EIT+ m.in. interdyscyplinarne laboratorium i wysokiej klasy zaplecze eksperckie w realizacji innowacyjnych projektów. Dlatego oferta EIT+ zostanie włączona do portfela usług Ekosystemu ARP – podkreśliła wiceprezes Patrycja Zielińska. EIT+ działa już aktywnie na Platformie Transferu Technologii prowadzonej przez ARP. Zgłoszone na PTT przez EIT+ wpisy mogą mieć zastosowanie w takich branżach jak: medycyna, biotechnologia i farmacja, opakowania i poligrafia, branża elektromaszynowa, energetyka i paliwa oraz chemia.

Źródło: EIT+, ARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 14 2018 13:31 V9.2.8-2