reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Warszawska Nauka | 25 września 2015

Nowe laboratorium grafenowe na PW

Specjalnością nowego laboratorium na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej będzie grafen płatkowy.
Na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW (WIChiP PW) powstało „Laboratorium Grafenowe Politechniki Warszawskiej (LG PW) - zaplecze wytwarzania standaryzowanego grafenu płatkowego o określonej funkcjonalności”. Przystosowanie pracowni pod wymogi specjalistycznego laboratorium pochłonęło 4,5 mln PLN, blisko 630 tys. PLN politechnika przekazała już na ten cel, w ramach wkładu własnego. Kierownikiem laboratorium został dr Leszek Stobiński.


- Naszą ambicją jest również tworzenie pewnych norm i standardów. Dla grafenu nie ma aktualnie takich wytycznych. Każdy wytwarza to, co uważa za stosowne i nazywa finalny produkt grafenem. Nasze materiały, jako propozycja dla badaczy aplikacji grafenowych, będą miały ściśle określone, zdefiniowane oraz przebadane właściwości. W tym chcemy się przede wszystkim specjalizować – mówi kierownik projektu, dr inż. Wojciech Orciuch.
Jak podkreśla uczelnia, Politechnika Warszawska staje się silnym ośrodkiem wytwarzania i charakteryzacji grafenu oraz badań aplikacyjnych. W lipcu tego roku powołano Platformę Aplikacji Grafenowych, której celem jest m.in. koordynacja prac nad różnymi formami grafenu i ich aplikacjami. Badania prowadzone są przez laboratoria i zespoły badawcze uczelni oraz ośrodków zewnętrznych. Politechnika chce współpracować z różnymi firmami oraz instytucjami, takimi jak WAT czy Uniwersytet Warszawski, ale podpisano już także porozumienia m.in. z firmami Graphene Solutions czy Nano Carbon, a w planach

Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że powstające Laboratorium Grafenowe Politechniki Warszawskiej wypełni lukę w dostępie do materiałów grafenowych „szytych na miarę” potrzeb badaczy grafenowych aplikacji.

---
Źródło: Politechnika Warszawska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-1