reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© wrangler dreamstime.com Rynki | 14 września 2015

W 2016 roku czeka nas jednocyfrowy wzrost sprzedaży smartfonów

Jak przewiduje TrendForce, w 2016 roku sprzedaż smartfonów na świecie wzrośnie tylko o 5,8%. Nawet Apple będzie się musiało zadowolić jednocyfrowym wzrostem.
Ostatni raport firmy analitycznej TrendForce prognozuje, że na świecie sprzedanych zostanie 1,34 mld smartfonów, co oznacza wzrost o 5,8%. Szacunki na 2015 rok wynoszą natomiast 8,3%. - Począwszy od bieżącego roku sektor urządzeń mobilnych nie będzie w stanie osiągnąć tak spektakularnych sukcesów jak w poprzednich latach, gdy notowano wzrost nawet na poziomie 30% – mówi analityk TrendForce Avril Wu. Jednym słowem rok 2015 zamyka czas boomu zapoczątkowanego przez premierę iPhone’a w 2007 roku, a krzywa wzrostu będzie się wypłaszczać.

Według ekspertów TrendForce sprzedaż iPhone’a 6 oraz 6 Plus miała się dobrze w pierwszej połowie roku i pozostawała odporna na sezonowe wahania. Dzięki temu Apple odnotuje roczny wzrost sprzedaży bliski 16% (223 mln sztuk). Jednak kolejny iPhone 6S, będzie musiał konkurować z najnowszymi urządzeniami rywali, takimi jak Galaxy Note 5, Huawei Mate S (z technologią ForceTouch) czy Xperia Z5 Premium (z rozdzielczością 4K). Może to mocno wpłynąć na sprzedaż Apple’a w przyszłym roku, szacunki wzrostu sprzedaży amerykańskiej spółki na 2016 rok zakładają po raz pierwszy jednocyfrowy wzrost na poziomie 7,5%.W 2016 roku raczej nie będą mieli powodów do narzekania chińscy producenci, którzy powinni być w stanie utrzymać tempo wzrostu przynajmniej na poziomie 10%, a ich łączna sprzedaż wyniesie 576 mln sztuk smartfonów. - Według naszych raportów za drugi kwartał bieżącego roku, 7 na 10 sprzedanych na świecie smartfonów zeszło z linii produkcyjnych chińskich firm – mówi Avril Wu.

Jeśli chodzi o strukturę kosztów produkcji, przynajmiej 80% komponentów smartfonów sprzedawanych pod chińskimi markami pochodzi do zagranicznych dosatwców. Dlatego chiński rząd wspiera lokalny sektor urządzeń mobilnych w transformacji z producentów do niezależnych centrów badań i rozwoju. Celem jest sytuacja, w której chińskie przedsiębiorstwa uczestniczą w procesie konfiguracji i standaryzacji specyfikacji smartfonów. Przykładem wysiłków idących w tym kierunku jest współpraca badawczo-rozwojowa firmy Spreadtrum z Intelem. Z kolei Huawei korzysta z układów scalonych swojej firmy zależnej HiSilicon. Władze Chin mocno stawiają też na rozwój produkcji pamięci DRAM w kraju, by w konkurować z dostawcami z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. - Siła chińskich producentów smartfonów w ciągu następnych 10 lat może wzbudzać podziw, jeśli bez większych trudności uda im się opanować kluczowe technologie dotyczące komponentów – komentuje Wu.

---
Źródło: © TrendForce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1