reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rainer plendl dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 września 2015

Sonel przeznaczył w tym roku 2,7 mln PLN na inwestycje

Dynamika sprzedaży Sonela po pierwszym półroczu jest imponująca, dlatego firma coraz bardziej wykorzystuje moce produkcyjne i zatrudniła kilkadziesiąt osób.
Przychody ze sprzedaży Sonela w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wzrosły o ponad 80%. Jak tłumaczy prezes spółki, Krzysztof Wieczorkowski, w wywiadzie udzielonym serwisowi Akcjonariat.pl, ta dynamika jest wypadkową kilku czynników. - Jednym z najistotniejszych elementów była intensyfikacja współpracy z Grupą Lincoln. W tym roku kooperacja zaowocowała znacznymi kontraktami. Warto również podkreślić wzrost sprzedaży na rynku krajowym o ponad 20 proc. – wyjaśnia Wieczorkowski.

Jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych miesiącach? Na pewno kryzys ukraiński i niepewność w kontaktach z Rosją mogą przełożyć się na sprzedaż produktów Sonela, szczególnie na rynku wschodnim – zauważa prezes spółki. Naotmiast optymistyczne sygnały to mocna sytuacja na rynku polskim oraz dobre perspektywy w pozostałych kierunkach świata. - Zestawiając ze sobą ryzyka zagrożenia i potencjały, to wydaje się, że druga połowa roku nie powinna być znacząco gorsza od tej pierwszej – ocenia Krzysztof Wieczorkowski.
Jak informuje Krzysztof Wieczorkowski, zawiązana wspólnie z chińskim Holley Metering spółka Foxytech, producent inteligentnych liczników, otrzymała już pierwsze certyfikaty od Głównego Urzędu Miar, ale badania nadal trwają. - Spodziewamy się że w listopadzie zakończymy pierwszy etap prac, tj uzyskamy zdolność do występowania w przetargach. Oczywiście nie kończy to procesów certyfikacyjnych, gdyż będziemy pracowali nad rozszerzeniem oferty produktowej. Natomiast, w zakresie produkcji, właściwie jesteśmy już gotowi, pozostaje tylko wygrać pierwsze przetargi – informuje prezes Sonela.

Jeśli chodzi o Polskę, to główne obszary wzrostu w naszym kraju to energetyka i telekomunikacja. - Dość dobrze wygląda również rynek budownictwa, na którym realizujemy dużo drobniejszych transakcji. Rynki eksportowe wyglądają różnie. Tak jak wspominałem, Rosja notuje ujemną dynamikę przychodów ze sprzedaży. Trudna sytuacja zrobiła się w Nowej Zelandii i Australii. To wynika m.in. z problemów Chin, które odbierają mniej surowców. Nieźle wygląda Europa Zachodnia, w szczególności Niemcy i Hiszpania – mówi Wieczorkowski. Prezes Sonela podkreśla też dobrą sytuację na rynku indyjskim, na którym spółka zależna wypracowała sprzedaż na około 2 mln PLN i odnotowała zysk. - Myślę, że jeżeli utrzyma się ten sposób funkcjonowania, to w dłuższej perspektywie rynek indyjski ma duże szanse na to, żeby przynosić znaczące korzyści dla firmy Sonel – tłumaczy Krzysztof Wieczorkowski.

- Z racji tego, że w tym roku bardzo wzrosła nam sprzedaż, wykorzystanie mocy znacznie przekroczyło 50 proc. Musieliśmy zatrudnić kilkadziesiąt osób. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że nasze zdolności produkcyjne w zakresie siły roboczej są wykorzystywane w granicach 90-100 proc. Jeśli chodzi natomiast o wykorzystanie linii montażu automatycznego to na dziś pracujemy prawie na dwie zmiany, zatem pozostaje jeszcze trzecia. Tak więc potencjał jest jeszcze znaczny – mówi Krzysztof Wieczorkowski.

Zrealizowane przez Sonel w tym roku inwestycje wyniosły ok. 2,7 mln zł. - Ich główna część, ponad 2,3 mln zł została przeznaczona na prace badawczo-rozwojowe. Chcemy podobny poziom nakładów inwestycyjnych utrzymać do końca roku. Jest to związane ze stałą strategią spółki. Inwestujemy środki w rozwój nowych produktów, na poziomie mniej więcej rocznej amortyzacji. To strategia, która pozwala nam na bieżąco, z własnych wypracowanych środków, finansować prace badawczo-rozwojowe, niekoniecznie posiłkując się kredytem bankowym – zauważa Wieczorkowski.
---
Źródło: Akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 16 2017 14:56 V8.8.6-1