reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Apple Rynki | 27 sierpnia 2015

Continental i Bosch dominują na rynku systemów rozrywki dla pojazdów

Według analityków Semicast Research, w roku 2014 Continental i Bosch zdecydowanie prowadziły w światowym rankingu pierwotnego wyposażenia pojazdów w systemy rozrywki. Semicast prowadzi też ciekawe rozważania, dokąd zmierza ten rynek.
Czołówkę ranking stanowią Continental i Bosch – obie firmy zdobyły po 14.5% rynku. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały sie Alpine i Harman Becker, z udziałami rynkowymi na poziomie 10.5% oraz 9.5%. Łącznie wymienione cztery firmy zdobyły połowę rynku.

Semicast dla potrzeb rankingu zdefiniował systemy rozrywki jako następujące urządzenia: radia, systemy rozrywki montowane w konsoli przedniej, systemy rozrywki dla pasażerów na kanapie tylnej, wbudowane systemy nawigacyjne, wykluczając jednocześnie z tych kategorii wszelkie urządzenia montowane poza kabiną, takie jak przykładowo systemy bezpieczeństwa itp. Uwzględniono ponadto tylko rynek pierwotnego wyposażenia tzw. OE, czyli systemy montowane bezpośrednio w fabryce producenta samochodów, wyłączając w konsekwencji jednostki montowane u dealera czy w stacjach serwisowych. Semicast oszacował tak zdefiniowany rynek na 73 mln sztuk w roku 2014.

W swym opracowaniu Semicast wyraził opinię, iż kluczowym czynnikiem sukcesu w perspektywie nadchodzących pięciu lat będzie dla producentów tego typu sprzętu włączenie do ich urządzeń funkcji Apple CarPlay oraz Android Auto. To właśnie smartfony i tablety już obecnie stają się centrum systemów rozrywki w samochodach, zastępując tradycyjne CD jako źródła muzyki, przekazując przez sieci 4G strumień danych dla nawigacji czy zastępując radio, czy też odtwarzając filmy, spychając do archiwum DVD zamontowane w zagłówkach.

Opinia ta jednocześnie sugeruje, iż przed producentami stoi jedna przyszłość: zamontowany na środkowym panelu, dotykowy wyświetlacz, replikujący smartfon czy tablet. Colin Barnden, analityk Semicast Research i autor opracowania, komentuje: ‘Zdaniem Semicast, centralne systemy rozrywki będą ewoluować w stronę ‘portali’ umożliwiających dostęp do aplikacji oraz innych funkcjonalności smartfonów i tabletów. Jest też mało prawdopodobne, iż Apple czy Google same zajmą się ich tworzeniem. Z tego też powodu, ci producenci systemów rozrywki na rynek OE, którzy nie uwzględnią konieczności wykorzystania Apple CarPlay oraz Android Auto, pozostaną w tyle za zmieniającym się gwałtownie otoczeniem’.
Ranking producentów systemów rozrywki OE na rynek motoryzacyjny 2014:
1. Continental 14.5%
2. Bosch Car Multimedia 14.5%
3. Alpine 10.5%
4. Harman Becker 9.5%
5. Clarion 8.5%
6. Panasonic 6.5%
7. Fujitsu-Ten 5.5%
8. Hyundai Autonet 4.5%
9. Pioneer 3.5%
10. Aisin AW 2.5%

Top Ten: 80.0%
Rynek w roku 2014: 73 miliony sztuk

Źródło: Semicast Research

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2