reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 czerwca 2015

INNOventure wraz z NCBR wspiera komercjalizację na polskich uczelniach

Krakowski fundusz INNOventure szuka na polskich uczelniach wyników prac badawczo-rozwojowych, które można wprowadzić na rynek i zamienić w dobrze prosperujące i atrakcyjne dla inwestorów kapitałowych spółki.
Twórcy pomysłów mają zapewnione udziały lub akcje w tak powstałych firmach. INNOventure działa w ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) programu Bridge Alfa.

Współpracę z INNOventure mogą nawiązać naukowcy, doktoranci, absolwenci z własnym innowacyjnym pomysłem, doświadczeni business developerzy oraz inwestorzy chcący uczestniczyć w nowych projektach z dużym potencjałem rynkowym. - W programie Bridge Alfa współpracujemy z dziesięcioma funduszami zalążkowymi, których celem jest wyszukiwanie obiecujących projektów naukowców i przekuwanie ich w komercyjny sukces. Podjęliśmy współpracę z INNOventure, ponieważ specjalizuje się we wspieraniu prac badawczo-rozwojowych na polskich uczelniach. Poprzez takie działanie wspieramy najlepsze projekty, dostarczając naukowcom niezbędnego know-how i funduszy na rozwój tworzonych przez nich przełomowych rozwiązań – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

INNOventure jest projektem między innymi Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, który działa od 2010 roku. W tym czasie powołał do życia ponad 20 spółek oferujących innowacyjne produktu lub usługi; blisko połowa z nich została już sprzedana lub uzyskała inwestycje prywatnych inwestorów. Z portfela FZKPT pochodzą m.in. takie projekty jak HG Intelligence, DrOmnibus, Husarion, Coolomat czy Sher.ly. Doświadczenie ludzi pracujący do tej pory w zespołach odpowiedzialnych za finansowanie i budowanie nowych spółek w ramach FZKPT dziś służy także naukowcom zgłaszającym się do INNOventure.
Zadaniem INNOvneture jest znalezienie na uczelniach interesujących projektów z potencjałem rynkowym, wsparcie merytoryczne i sfinansowanie ich rozwoju biznesowego na początkowym etapie.- Zdajemy sobie sprawę z tego, że naukowcy nie są przedsiębiorcami i decydując się na komercjalizację efektów swoich prac, nie chcą rezygnować z dalszej pracy naukowej. Rozumiemy to i dlatego zapewniamy im wszelką niezbędną pomoc, aby przekształcili swoje wynalazki w biznes. Różnimy się od funduszy typu venture tym, że nie inwestujemy jedynie w już wdrożone projekty, które udowodniły, że mają potencjał rynkowy, klientów i przychody. Fundusze takie inwestują w działające już spółki, pomagając im jedynie rozszerzyć działalność czy powiększyć skalę biznesu. My zapraszamy pomysłodawców na dużo wcześniejszym etapie. Wystarczy nam unikalna technologia, wiedza i pomysł, a my jesteśmy od tego, aby wspólnie z projektodawcą stworzyć koncepcję biznesu, ocenić szansę na jego powodzenie i rozpocząć realizację dzięki wsparciu narzędzi i ludzi, których zgromadziliśmy wokół siebie – mówi Marcin Bielówka, prezes zarządu INNOventure.

INNOventure nie stawia ograniczeń co do branży czy uczelni, na której powstał wynalazek; zaprasza wszystkich naukowców, studentów i absolwentów, a nawet przedsiębiorców mających interesujący projekt technologiczny. W kilka tygodni od zgłoszenia fundusz podejmuje decyzję o podjęciu współpracy, bazując na analizie pomysłu pod kątem jego możliwości biznesowych. Następnie współtworzy plan działania, a tam, gdzie to potrzebne, pomaga zbudować zespół do jego realizacji i wspiera go w kwestiach prawnych, marketingowych, księgowych itp. Na końcu tego procesu inwestuje środki finansowe, co daje początek nowej spółce.

Fundusz szuka pomysłodawców na uczelniach, nawiązując współpracę z Centrami Transferu Technologii i spółkami celowymi uczelni wyższych, a także biorąc udział w konferencjach i konkursach technologicznych. Przedstawiciele INNOventure przyglądają się przedstawianym projektom, rozmawiają z ich twórcami oraz wybierają najlepsze i najbardziej perspektywiczne z punktu widzenia biznesu.

---
Źródło: INNOventure

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1