reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© victor habbick dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 czerwca 2015

Zamieszkaj na 10 dni z robotem

Zespół z Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt badawczy, w którym sprawdzi, czy ludzie potrafią zaprzyjaźnić się z robotem społecznym.
- EMYS z pewnością nie upiecze za Ciebie tarty, ale może Ci w tym nieco pomóc. Już niedługo będziesz mógł/mogła wypożyczyć robota na 10 dni i sprawdzić co potrafi. Rekrutacja uczestników do badań pilotażowych rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu – czytamy na profilu społecznościowym projektu.

„EMYS sprawdź pogodę”, „EMYS włącz muzykę” lub „EMYS zrób focię” – to przykładowe komendy, jakie będzie można wydawać elektronicznemu towarzyszowi. Robot może się także przydać przy obsłudze poczty elektronicznej lub profilu na Facebooku.

Kto weźmie udział w projekcie? Jak mówi Paweł Kaczmarek z Katedry Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki PWr, nie mogą to być studenci politechniki. - To muszą być osoby „nieskażone” kontaktem z robotem. W tego typu eksperymentach ryzykiem jest przeniesienie uczestników z ich naturalnego środowiska do laboratoryjnego. To zazwyczaj zaburza wyniki obserwacji. Dlatego robot musi się znaleźć z użytkownikiem w jego naturalnym środowisku, jakim jest np. mieszkanie. Będzie to też lepsze pod względem metodologicznym, choć trudniejsze do realizacji.

FLASH (skrót od Flexible Lirec Autonomous Social Helper) – robot humanoidalny, zaprojektowany na Politechnice Wrocławskiej w ramach unijnego projektu LIREC. Porusza się na dwukołowej platformie balansującej, ma parę rąk i głowę typu EMYS.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1