reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jultud dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 maja 2015

Po studiach technicznych zarabia się najwięcej

Absolwenci studiów technicznych osiągnęli w zeszłym roku największe zarobki spośród wszystkich osób z wykształceniem wyższym w Polsce, a branża IT była w 2014 roku najlepiej wynagradzaną dziedziną gospodarki.
To wnioski z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014. Najpopularniejszym kierunkiem studiów wybieranym przez zeszłorocznych maturzystów była informatyka - chciało ją studiować ponad 30 tysięcy osób.

Najwyżej opłacaną branżą, podobnie jak w ubiegłych latach, pozostawała w 2014 roku branża IT. Przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze w zeszłym roku wynosiło 6 000 zł brutto. Średnie krajowe wynagrodzenie brutto było równe 4 150 zł i stanowiło 69% średniego wynagrodzenia w IT. Ponadto w 2014 roku wśród osób z wyższym wykształceniem najwyższe zarobki otrzymywali absolwenci studiów technicznych, a na przeciwnym biegunie znaleźli się absolwenci kierunków humanistycznych i społecznych – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku.

Eksperci prognozują pilne zapotrzebowanie na specjalistów IT. Według firmy Work Service, zajmującej się usługami HR, w 2015 roku w Polsce wzrośnie zatrudnienie w sektorach: nowych technologii, informatyce, energetyce, medycynie, motoryzacji oraz w sektorach produkcyjnych, a deficyt pracowników w sektorze IT sięgnie w tym roku aż 20% stanowisk.

Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach rekordy popularności wśród polskich kierunków studiów bije informatyka – z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w roku akademickim 2014/2015 kierunek ten wybrało 30 309 maturzystów.

---
Źródło: Technopark Pomerania

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2