reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuriy chaban dreamstime.com Nauka | 26 maja 2015

5 mld PLN dla polskich uczelni i studentów

Program „Uczelnie przyszłości” ma zapewnić lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy, podniesienie jakości nauki i dydaktyki oraz wzmacnianie pozycji polskiego szkolnictwa wyższego na świecie.
„Uczelnie przyszłości” to nowy program MNiSW ogłoszony w zeszłą środę przez minister nauki prof. Lena Kolarską-Bobińską, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia i jak najlepsze przygotowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy.

– Polska potrzebuje więcej innowacyjnych firm, a te z kolei potrzebują wykwalifikowanych, przedsiębiorczych pracowników. Poprzez Program Rozwoju Kompetencji przyczyniamy się do podnoszenia kompetencji młodych ludzi, którzy w najbliższych latach będą stanowić siłę napędową naszej gospodarki. Z tego względu kładziemy szczególny nacisk na szkolenia, zajęcia praktyczne i wizyty u pracodawców- zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Kątcki.

„Uczelnie przyszłości” to pakiet kompleksowych działań podjętych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). W puli nowego programu MNiSW jest 5 mld PLN.

W sumie w ramach „Uczelni przyszłości” w 2015 roku odbędą się cztery konkursy i zrealizowane zostaną trzy projekty pozakonkursowe. Szkoły wyższe, które stworzą najlepsze wnioski w ramach konkursów otrzymają specjalny status „Uczelni przyszłości”. Uczelnie te będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie z budżetu państwa w postaci dotacji projakościowej.

W 2016 roku ministerstwo przewiduje uruchomienie dwóch kolejnych konkursów: na Nowe Programy Kształcenia oraz na umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Dodatkowo planowane jest systemowe wsparcie procesu konsolidacji uczelni.

---
Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1