reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam121 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 maja 2015

Wyniki Sonela mocno w górę

Grupa Sonel zwiększyła w I kwartale skonsolidowane przychody o prawie 86%, EBIT o niemal 225%. a zysk netto o 114%. Kolejne kwartały powinny przynieść dalszą poprawę – informuje spółka.
Polski producent przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji zaprezentował wyniki za I kwartał: 20,7 mln PLN przychodów, nieco ponad 3 mln PLN EBIT i prawie 2,8 mln PLN zysku netto.

- Jestem bardzo zadowolony z wyników I kwartału i uważam, że cały rok powinien być dla Grupy istotnie lepszy. Na poziomie skonsolidowanym Sonel zdecydowanie poprawił wyniki mimo niekorzystnej sytuacji na rynku rosyjskim, na którym, w mojej ocenie, sprzedaż już się ustabilizowała – mówi Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.
W I kwartale sprzedaż w Rosji była niższa o połowę w stosunku do poziomów, które Sonel notował w poprzednich latach. Wiązało się to głównie z osłabieniem rubla wobec euro. Zgodnie z zapowiedziami, ubytek sprzedaży na Wschodzie Grupa kompensowała kolejnymi zleceniami z innych rynków. W I kwartale największy udział na wynikach Grupy miała spółka matka, która dostarczała więcej produktów do podmiotów z grupy Lincoln. Chociaż kontrakty do tego odbiorcy realizowane są na niskich marżach, to dzięki nim Grupa może wykorzystać efekt skali i efektywniej zarządzać aktywami oraz działalnością operacyjną. Prezes Wieczorkowski spodziewa się, że współpraca z grupą Lincoln będzie się rozwijać w tym roku.

Sprzedaż zwiększała również indyjska spółka Grupy Sonel, która wykazała także zysk netto. – Liczymy, że biznes w Indiach będzie systematycznie rósł – mówi prezes Wieczorkowski. W tym roku udział eksportu w przychodach Grupy ma wynieść 50% wobec 35% w minionym.

W kolejnych miesiącach Grupa Sonel chce koncentrować się na pozyskiwaniu nowych zleceń oraz zwiększeniu produkcji w spółce zależnej Foxytech. Sonel liczy, że Foxytech wygra przetargi na dostawy liczników energii elektrycznej. Spółka planuje tegoroczne inwestycje na poziomie 6,5 mln PLN. Środki te będą przeznaczone na badania i rozwój.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 14 2018 13:31 V9.2.8-1