reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andreypopov dreamstime.com Nauka | 27 kwietnia 2015

Pierwszy formalny związek uczelni w Polsce

Trzy krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy utworzyły związek uczelni.
To pierwszy taki formalny związek uczelni w naszym kraju. Współpraca pozwoli na wzbogacenie oferty dydaktycznej, usprawni zarządzanie uczelniami, ułatwi pozyskiwanie grantów i podniesie jakość prowadzonych badań.

Umowa to efekt zmian w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym, wprowadzonych 1 października 2014 r. Nowe prawo ułatwia uczelniom tworzenie związków. Pozwalają one na prowadzenie wspólnych badań i inwestycji, dzielenie kadry naukowo-dydaktycznej i wprowadzanie wspólnych standardów zarządzania. Mogą być również pierwszym krokiem w stronę konsolidacji uczelni.

AGH, PK i UR powołały nowy podmiot – InnoTechKrak. W jego ramach łatwiejsze będą działania badawczo-rozwojowe: tworzenie konsorcjów, wspólnych centrów badawczych i laboratoriów. Dzięki skoordynowaniu działań trzech uczestników porozumienia i połączeniu ich potencjałów naukowych łatwiejsze będzie również pozyskiwanie grantów badawczych.

– Wymieniamy się doświadczeniami w zakresie zarządzania uczelniami, tworzymy konsorcja, centra badawcze, ale myślimy też o wspólnych kierunkach – opowiadał rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

---
Źródło: MNiSW

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-2