reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© siarhei tsalko dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 kwietnia 2015

Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych rośnie w siłę

PZL-Świdnik, jeden z współzałożycieli klastra, ogłosił wsparcie organizacji kwotą kilkuset tysięcy złotych. Środki umożliwią m.in. rozbudowę struktury klastra i pozyskanie nowych partnerów.
Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych został powołany w kwietniu zeszłego roku przez Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz PZL-Świdnik. Prace nad rozwojem działalności Klastra nabierają coraz większego tempa. 31 marca odbyło się Walne Zgromadzenie członków klastra, wśród których znaleźli się przedstawiciele kilkudziesięciu firm z regionu oraz reprezentanci lubelskiego środowiska naukowego, w tym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, którego eksperci przygotowali założenia do strategii działalności.

- Naszą ambicją jest, aby Lublin stał się centrum innowacji w obszarze technologii lotniczych. Działalność klastra jest ogromną szansą na wykorzystanie potencjału naszych firm, instytucji i uczelni w celu poprawy konkurencyjności regionu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina.

– Doskonałym przykładem integracyjnej roli PZL-Świdnik jest właśnie Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w celu wsparcia konkurencyjności regionu i MŚP działających na terenie Lubelszczyzny. Pojedyncze MŚP mają małe szanse na pozyskiwanie zaawansowanych technologii i rozwój. Inicjatywa klastrowa to szansa m.in. na nowe miejsca pracy, dodatkowe przychody dla ludności i samorządów – mówi Krzysztof Krystowski, prezes i dyrektor zarządzający PZL-Świdnik. – Z nadzieją oczekujemy na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskich Sił Zbrojnych. Zwycięstwo w przetargu byłoby ogromnym impulsem dla uczynienia z Lubelszczyzny wiodącego centrum nowoczesnych technologii lotniczych i to na skalę światową – dodaje.

Warto przypomnieć, że 24 marca konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec oraz globalna sieć dostawców obu firm ogłosiły zawarcie porozumienia z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 w Bydgoszczy w sprawie przyszłej współpracy, w przypadku zwycięstwa platformy BLACK HAWK w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Porozumienie jest elementem strategicznego partnerstwa budowanego z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) w celu wspierania Sił Zbrojnych RP.

Podpisane porozumienie przewiduje stworzenie w WZL-2 w Bydgoszczy potencjału w zakresie serwisowania i napraw kluczowych części, zespołów i komponentów awioniki śmigłowca, takich jak: wielofunkcyjne wyświetlacze parametrów lotu, platforma inercyjna z wbudowanym modułem GPS czy blok systemu zarządzania lotem. W ramach programu Sikorsky Aircraft i PZL Mielec będą wspierane przez swoich kluczowych dostawców: Rockwell Collins, Honeywell oraz Esterline CMC Electronics.

---
Źródło: Urząd Miasta Lublin, PZL-Świdnik

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-2