reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Philips Lighting Poland Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2015

Philips Lighting Poland w Kętrzynie przestawia się na LED-y

Trwają prace nad unowocześnianiem kętrzyńskiego zakładu, a inżynierowie z działu R&D pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które są wdrażane w fabrykach koncernu w całej Europie.
Philips Lighting Poland w marcu zeszłego roku poinformował, że zainwestuje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej co najmniej 50 mln PLN, modernizując fabrykę dla potrzeb produkcji innowacyjnych opraw oświetleniowych opartych na technologii LED. Firma zapowiedziała też utworzenie około 70 nowych miejsc pracy. O realizację tych planów oraz o pracę działu badawczo-rozwojowego firmy zapytaliśmy Andrzeja Malickiego, wiceprezesa i dyrektora oddziału spółki w Kętrzynie.

evertiq.pl: - Na co firma zamierza przeznaczyć zapowiadane środki na inwestycję? Co będzie produkowane w kętrzyńskiej fabryce po zakończeniu modernizacji?

Andrzej Malicki, wiceprezes i dyrektor oddziału Philips Lighting Poland w Kętrzynie: - Wspomniane środki przeznaczone będą na rozwój nowych technologii oraz nowoczesnych procesów produkcyjnych do produkcji opraw i systemów oświetleniowych opartych na technologii LED. Będą to produkty zarówno z segmentu opraw zewnętrznych, głównie oświetlenia drogowego, jak również opraw wnętrzowych (m.in. oświetlenie biur, obiektów przemysłowych, handlowych itp.).

- Na jakim etapie są obecnie inwestycje?

- Obecnie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i produktami, które w niedalekiej przyszłości będą wprowadzane do produkcji masowej. W tym roku rozpoczęliśmy już realizację inwestycji ze środków dostępnych w ramach działalności w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE), jednak jest to dopiero początek, a główny strumień realizowanych inwestycji i ponoszonych wydatków przewidywany jest na lata 2016-2017.

- Udział w SSE wiąże się z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zatrudnienia. Czy oznacza to dodatkowe zatrudnienia?

- W ramach działalności w WMSSE byliśmy zobowiązani do zwiększenia zatrudnienia w naszym zakładzie o 70 osób do końca kwietnia 2014 roku. Zatem rekrutacja, wynikająca ze zobowiązań wobec WMSSE, została zakończona w zeszłym roku, a obejmowała głównie pracowników bezpośrednio produkcyjnych. Niemniej jednak jest to proces ciągły i właściwie w każdym momencie wzmacniamy nasz zespół o nowe kompetencje i nowych pracowników. Obecnie zakład zatrudnia ponad 800 osób.- Ile osób zatrudnia dział badawczo-rozwojowy firmy?

- Organizacja badawczo-rozwojowa składa się z 70 osób i jest podzielona na trzy zespoły:
1. grupa rozwoju produktów z segmentu OIH (Office Industry Healthcare) - oświetlenie wnętrzowe,
2. grupa rozwoju produktów z segmentu Outdoor – oświetlenie zewnętrzne,
3. grupa utrzymania i doskonalenia produktów już produkowanych w kętrzyńskim zakładzie. Ten zespół skoncentrowany jest na produktach już wytwarzanych w naszej firmie, a także na produktach wdrażanych do produkcji.

- Jakie są najważniejsze projekty realizowane przez dział badawczo-rozwojowy?

- Wszystkie projekty, nad którymi pracujemy są ważne i nie należy żadnego z nich faworyzować. Warto nadmienić, że dwie pierwsze ze wspomnianych grup rozwojowych tworzą produkty i rozwiązania nie tylko dla zakładu w Kętrzynie, ale dla całej grupy Profesjonalnych Systemów Oświetleniowych Philipsa w Europie. Jest to niezmiernie istotne z punktu widzenia rangi naszego zakładu oraz jego miejsca na mapie industrialnej koncernu. Fakt ten świadczy również o wysokich kompetencjach i profesjonalizmie naszych rodzimych fachowców.
Rozwiązania wypracowane w Kętrzynie są wdrażane w fabrykach w całej Europie, w tym miedzy innymi w Kętrzynie. Dziś jesteśmy największym zakładem opraw i systemów oświetleniowych Philipsa w Europie, co jest, między innymi, efektem lokalizacji znacznej części produktów wypracowanych przez zespół R&D właśnie w naszym zakładzie.

- Jakie są cele kętrzyńskiego Philipsa, zarówno na 2015 rok, jak i te długofalowe?

- Konsekwentny rozwój zakładu poprzez wdrażanie nowych produktów, rozwiązań i technologii. Sukcesywna wymiana parku maszynowego i zaplecza produkcyjnego zapewniającego nam konkurencyjność, elastyczność oraz umożliwiającego dalszy wzrost w długofalowej perspektywie. Naszą ambicją jest bycie najlepszym zakładem produkcyjnym grupy oświetleniowej w Europie i na świecie, a to oznacza nowoczesny portfel produktów, wysokie kompetencje pracowników, jakość na najwyższym poziomie oraz najlepszy serwis.

- Dziękuję za rozmowę!


Foto: © Philips Lighting Poland

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-2