reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© elena-duvernay-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

System satelitarny za 700 mln PLN

Heweliusz i Lem, polskie nanosatelity są już na orbicie, ale w zeszłym roku NCBR na wniosek MON rozpoczęło realizację programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.


Program zakłada budowę satelitów obserwacyjnych, które mogą zaspokajać zarówno potrzeby Wojska Polskiego jaki i innych podmiotów gospodarki narodowej w zakresie dostępu do satelitarnych danych obrazowych – czytamy w opisie. Lata realizacji to 2013-2021. Kwota, która zostanie przeznaczona na budowę systemu satelitów jest niebagatelna i wynosi około 700 mln PLN.
Główne cele realizowane przez program strategiczny „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” obejmują opracowanie technologii i urządzeń oraz budowę satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi, rozwój infrastruktury badawczej w zakresie nowych technologii związanych z platformami i sensorami satelitarnymi oraz rozwój polskiego potencjału naukowo - przemysłowego w zakresie innowacyjnych technologii obronnych/kosmicznych.
Przetarg na studium wykonalności projektu, ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wygrało konsorcjum, którego liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna. Do konsorcjum należy także Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Polski Holding Obronny i WB Electronics. Wyniki zostały ogłoszone w marcu tego roku. Krajowy Plan Rozwoju Sektora Kosmicznego jest jednak dużo bardziej rozbudowany. Jedną z większych inwestycji będzie zbudowanie Centrum Łączności Satelitarnej w Białobrzegach. Przedsięwzięcie, należące do programów ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), zostało ujęte w „Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” i ma na celu m.in. zwiększenie niezawodności, ciągłości, różnorodności i bezpieczeństwa komunikacji. Finansowane jest z budżetu MON. - Siły Zbrojne RP potrzebują zdolności do eksploatacji systemów łączności satelitarnej do zabezpieczenia realizacji zadań w kraju i poza granicami (zabezpieczenie polskich kontyngentów wojskowych) – czytamy w opisie.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2024 09:38 V22.4.33-2
reklama
reklama