reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© elena-duvernay-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 22 sierpnia 2014

System satelitarny za 700 mln PLN

Heweliusz i Lem, polskie nanosatelity są już na orbicie, ale w zeszłym roku NCBR na wniosek MON rozpoczęło realizację programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.

Program zakłada budowę satelitów obserwacyjnych, które mogą zaspokajać zarówno potrzeby Wojska Polskiego jaki i innych podmiotów gospodarki narodowej w zakresie dostępu do satelitarnych danych obrazowych – czytamy w opisie. Lata realizacji to 2013-2021. Kwota, która zostanie przeznaczona na budowę systemu satelitów jest niebagatelna i wynosi około 700 mln PLN.

Główne cele realizowane przez program strategiczny „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” obejmują opracowanie technologii i urządzeń oraz budowę satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi, rozwój infrastruktury badawczej w zakresie nowych technologii związanych z platformami i sensorami satelitarnymi oraz rozwój polskiego potencjału naukowo - przemysłowego w zakresie innowacyjnych technologii obronnych/kosmicznych.

Przetarg na studium wykonalności projektu, ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wygrało konsorcjum, którego liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna. Do konsorcjum należy także Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Polski Holding Obronny i WB Electronics. Wyniki zostały ogłoszone w marcu tego roku.

Krajowy Plan Rozwoju Sektora Kosmicznego jest jednak dużo bardziej rozbudowany. Jedną z większych inwestycji będzie zbudowanie Centrum Łączności Satelitarnej w Białobrzegach. Przedsięwzięcie, należące do programów ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), zostało ujęte w „Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” i ma na celu m.in. zwiększenie niezawodności, ciągłości, różnorodności i bezpieczeństwa komunikacji. Finansowane jest z budżetu MON. - Siły Zbrojne RP potrzebują zdolności do eksploatacji systemów łączności satelitarnej do zabezpieczenia realizacji zadań w kraju i poza granicami (zabezpieczenie polskich kontyngentów wojskowych) – czytamy w opisie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1